Mládě ještě nemá jméno, křest ale bude velkolepý, protože chov goril nížinných v Praze se tak dostává mezi přední světové zoo. Ti, co byli v sobotu dopoledne v pavilonu goril, měli štěstí, viděli přímo porod i první okamžiky péče o potomka.

Pavilon pak byl uzavřen a otevře se snad v úterý, aby měla matka klid, i když je své podstatě navyklá na obdiv diváků. Kdykoliv lze ke gorilám nahlédnout na adrese www.pomahamegorilam.cz.

Neuvěřitelně rychlý porod

„Samotný porod byl velmi rychlý, během dvou vteřin bylo mládě venku,“ řekla chovatelka Šárka Hanzálková. Kijivu mládě, které je velké asi jako lidské novorozeně, vzala do náručí a po několika minutách se mládě poprvé napilo.

Chovatelé se ani neobávali komplikací při porodu, protože Kijivu je zkušená matka, což se nyní jen potvrdilo. Tlupa přivítala novorozeně v klidu, je totiž už zvyklá. Obě mláďata Moja a Tatu jsou zvědavá, a především Tatu si chce svého sourozence ohmatat.

Dobrý samec

Po katastrofálních povodních v roce 2002 nevypadal chov goril nížinných příliš perspektivně. V roce 2004 se ale v Praze objevil nový samec Richard, který přicestoval z Británie. Měl jediný úkol - stát se otcem. To se mu zatím daří. Kromě Kijivu totiž mohla mít mládě Kamba, ale bohužel při porodu zemřelo.

Další samice Hinda podle chovatelů nemá šanci stát se matkou, protože jí zřejmě bylo nepříliš dobře zavedeno antikoncepční tělísko v zahradě, kde pobývala před příchodem do Prahy.