Zoo není žádný cirkus, tak proč by se tu zvířata měla něco učit? To asi napadne leckoho z nás. Jenže to je omyl. Právě to, že se zvířata v zoo učí, ne drezírují, komunikují lépe s chovateli a nikdo je do ničeho nenutí násilím. Dřív, když měla zvířata absolvovat ošetření, přesun nebo veterinární zákrok, bylo nutné je poutat, uspávat a podobně. Dnes to už často není nutné, navíc se výrazně snížilo riziko pro chovatele.

Co je pozitivní posilování?

Se zvířaty totiž chovatelé cvičí. A to pomocí metody pozitivního posilování, jejíž podstatou je porozumění mezi chovatelem a zvířetem - dohodnutý signál, který zvíře chápe a kterým může být píšťalka, kliker, lusknutí prsty, písknutí, určitý pohyb, světlo baterky nebo jedno konkrétní slovo (třeba „výborně“).

Jakmile mezi chovatelem a zvířetem existuje cesta, jak se dorozumět, pochopí zvíře mnohem víc, než byste čekali. Navíc zvířata cvičení baví – vědí, co mohou čekat a také vědí, že když se jim manipulace nebude líbit, mají možnost ji sami svobodně ukončit.

Jak se trénuje?

A aby to vše klapalo, funguje v pražské zoo oddělení tréninku zvířat. Odborníci, kteří v něm působí, pomáhají chovatelům a zvířatům najít společnou řeč. Trénují třeba slony, aby si nechali udělat pedikůru, přesun z jednoho výběhu do druhého, odběry krve apod.

Kromě samotného tréninku však pomáhají zvířata také bavit formou enrichmentu, tedy obohacováním prostředí vedoucím k přirozené aktivaci zvířat v zoo.

Učí se děti i zvířata

A právě to, jak se v zoo zvířata učí, ukáží jejich chovatelé prvňáčkům a dalším školákům. Na ty čeká první školní den, tedy 2. září v 11:30 hodin, speciální vystoupení zvířat v amfiteátru Bororo zaměřené na učení, odborný výklad trenérů o principu učení a samozřejmě také ukázky zvířecích cvičení.