Mezinárodní den supů a kondorů má upozornit na úbytek početních stavů těchto dravých ptáků z důvodu lidské činnosti a zároveň představit jejich důležitou úlohu v přírodě a nutnost jejich ochrany, na které se pražská zoo aktivně podílí svým projektem návratu supů na Balkán.

Přírodní větroně

Supi, kteří žijí nejen v Africe, ale také na jihu Evropy a v Asii, jsou jedni z největších ptáků. Rozpětí jejich křídel se pohybuje, v závislosti na druhu, od 2 do 3 metrů. Křídla mají uzpůsobena k dlouhému plachtění - vydrží plachtit i několik hodin, protože využívají teplých stoupavých vzdušných proudů. Létají rychlostí až 35 km/h a za potravou uletí i 150 km.

Ještě větší rozpětí křídel - až 3,2 m - mají jejich jihoameričtí bratranci kondoři andští.

Holý krk pro lepší hygienu

Supi se živí především mršinami, které vyhledávají ze vzduchu. Někdy ale také usmrcují nemocná či stará zvířata a mláďata. Menší druhy supů se živí hmyzem, mršinami a také odpadky. Tomuto způsobu života se přizpůsobili, jejich dlouhý krk je téměř holý, díky tomu ho snadněji udržují v čistotě, jinak by měli peří stále slepené a špinavé od krve.

Poznejte fascinující svět mrchožroutů

V pražské zoo se 7. září v 11:00 a 15:00 hodin uskuteční speciální krmení supů s komentáři chovatelů, od kterých se dozvíte zajímavosti o životě, chovu a ochraně těchto majestátních ptáků. Po celý den budou hlavně pro malé návštěvníky připraveny zajímavé tematické hry.