Knihobudka jako skvělá komunitní možnost bezplatně si půjčovat a vyměňovat knihy kdykoliv a kdekoliv se šíří po českých, moravských i slezských zemích. Předělané telefonní budky anebo jiné výtvory lidové tvořivosti najdete všude možně – zdobí nemocnice, vstupní haly veřejných institucí, nákupní centra, vestibuly metra, parky nebo nádraží.

Zoologická knihobudka

Od prosince jednu najdete i v pražské zoo. Vznikla z telefonní budky a nachází se na „náměstíčku“ u restaurace Oceán a Vzdělávacího centra.

A protože je to zoologická budka, je určena pro knihy o zvířatech a přírodě obecně. První přírůstky v ní pocházejí z knihovny samotného ředitele pražské zoo Miroslava Bobka, další můžete přinést třeba vy – a místo ní si zase odnést jinou.

Historie knihobudek

Dobrovolná iniciativa okolo knihobudek vznikla v roce 2009 v USA, v Houstonu ve státě Wisconsin. Jistý Todd Bol tehdy postavil první model knihovničky na památku své matky, vášnivé čtenářky. Jeho nápad se rychle rozšířil a od roku 2010 vznikají po celém světě včetně České republiky.

Pravidla provozu knihobudky jsou jednoduchá – vezmi si knížku a zase ji vrať nebo přines nějakou jinou. V budce je možné nechávat i CD.