Entomofágie, tedy využití hmyzu jako potravy, která je u nás zatím v plenkách a jejíž propagaci pomáhají právě akce, jako je Víkend hmyzožravců, je zcela běžná záležitost ve většině „nezápadních“ zemí světa. V Africe, jihovýchodní Asii a severní části Latinské Ameriky se hmyz běžně jí. Obsahuje totiž kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a navíc má obrovskou reprodukční schopnost.

V současné době je známo přes 1400 druhů jedlého hmyzu, například v Mexiku je po hovězím a fazolích hmyz třetím národním jídlem.

Poznejte hmyzožravce

U nás se občas konají akce, snažící se o vhodnosti hmyzí potravy přesvědčit i našince. Zábavnou formou tak činí i Víkend hmyzožravců v pražské zoo. Během dvou dnů se tu totiž návštěvníci nejen mohou zbavit předsudků týkajících se jídla, které má víc nohou než čtyři, ale také seznámí se zvířecími hmyzožravci.

Po oba dny se uskuteční speciální komentované krmení hrabáčů kapských v Africkém domě, na jídelníčku budou mouční červi. Až do 15 hodin budou ve Vzdělávacím centru k vidění další hmyzožravci, například gekončík noční, ježek bělobřichý, sklípkan a další. Kromě nich návštěvníci uvidí i to, čím a jak se vlastně krmí.

Švábi na mnoho způsobů

A co vy? Je libo šváby na medu, cvrčky v karamelu a další delikatesy? Hmyzí jednohubky a mnoho dalšího budete moci vyzkoušet od 10 do 16 hodin v sobotu i v neděli u Vzdělávacího centra. Zájemci si pak můžou vybrané recepty odnést domů.