Oči jsou pro nás hlavním zdrojem informací o tom, co se okolo děj. Když někdo o zrak přijde, začne být víc závislý na ostatních smyslech – na sluchu, čichu, hmatu a chuti. A právě na to, jak můžeme vnímat přírodní krásy anebo třeba zvířata v pražské zoo jinak, než že se budeme kochat očima, se zaměřuje výstava, kterou zoo chystá na 17. listopadu.

Nejen nevidomí

Ve Vzdělávacím centru se potkají nevidomí s vidoucími, kteří dostanou na oči pásku a vstoupí tak do neprobádaného světa, kde budou nevidomí mít náskok. Jejich smysly jsou totiž výrazně bystřejší.

Nevidomí i ti, kdo mají zájem vžít se do jejich kůže, si budou moci leccos pořádně osahat. Zjistí, jakou srst mají vybrané druhy zvířat, jak vypadají lebky, rohy a parohy a další části zvířat žijících v zoo Praha. Potkají se také se živými zvířaty, sáhnou si na velkého hada, ještěra, vyzkouší, jaké to je, když po vás chodí šváb nebo strašilka, dotknou se ulity i růžků obřího hlemýždě.

Jak voní zvířata?

Výstava bude bohatá na ukázky přírodnin, chybět nebudou ani aromatická krmiva, či zvukové nahrávky zvířat, umožňující poznat zoologickou zahradu jinými smysly než zrakem. Nachystány budou i pachové vzorky – očicháte různé zvířecí exkrementy, ale i srst anebo potravu pro zvířata.

Návštěvníci tak budou moci zvířata poznat opravdu zblízka, i když je neuvidí. A ti, co zrakově handicapovaní nejsou, si vyzkouší jiný „pohled“ na svět, poznávání prostřednictvím hmatu, sluchu nebo čichu. Výstava bude otevřena mezi 10:00 a 16:00 hodinou ve Vzdělávacím centru.