Nejvyšší zvíře planety, které může měřit až 6 metrů, slaví v pátek 21. června svůj mezinárodní svátek. Datum není zvoleno náhodně, 21. červen je totiž nejdelším dnem v roce.

V pražské zoo se tento svátek bude slavit o den později, v sobotu 22. června. U Afrického domu, který žirafí stádo obývá, se návštěvníci u infostánků dozví leccos ze života žiraf, prohlédnou si řadu „žirafích“ předmětů a v kvízech si otestují své znalosti a dovednosti. Nejšikovnější z dětských luštičů kvízů si budou moci zcela mimořádně prohlédnout zázemí žirafího pavilonu, seznámit se s chovateli a nakrmit si některou z pražských krasavic.

Nora slaví narozeniny

V rámci oslav se uskuteční také jedna narozeninová party – žirafí fešanda a zasloužilá matka Nora oslaví 20. narozeniny. Nora je pražská rodačka, narodila se otci Šimonovi (také Pražákovi, který se dožil skoro 24 let a ve své době byl druhým nejstarším žijícím samcem žirafy Rothschildovy v Evropě) a matce Kleopatře, která se narodila ve Dvoře Králové a je dosud členkou pražského stáda.

Žirafí kráska

Po tatínkovi Šimonovi má oslavenkyně tmavé zbarvení, které je často výsadou spíše samců, po matce Kleopatře podědila štíhlou postavu. Jinak je ale nevýrazná a plachá, ve stádě se nijak neprosazuje. Je to ale skvělá máma, do roku 2014 úspěšně povila šest mláďat.

Pražské žirafy přišly z Afriky

Žirafy severní núbijské, dříve známé jako žirafy Rothschildovy, jsou v Praze chovány od roku 1970, kdy sem byl ze Dvora Králové dovezen samec a čtyři samice, základ nynějšího stáda. Šlo o zvířata, která inženýr Vágner odchytil přímo v Africe.

První mládě, samička, se narodilo v roce 1974 a dostalo jméno Praga.