Světový den žiraf, který symbolicky připadá vždy na nejdelší den v roce (21. června), si v pražské zoo připomenou v sobotu 20. 6. Tento den, věnovaný nejvyšším savcům, vyhlásila organizace Giraffe Conservation Foundation, která se aktivně zapojuje do ochrany a monitoringu těchto výjimečných zvířat v africké přírodě, a slaví ho zoologické zahrady po celém světě.

Žirafy v Praze

První žirafu získala pražská zoo roku 1954. Šlo o žirafu masajskou Lenku, která do Prahy přicestovala přímo z Afriky. Poté se v zahradě vystřídalo ještě několik dalších poddruhů a od roku 1970 zde chovají již jen žirafy severní núbijské (dříve známé pod názvem Rothschildovy).

První pětice (samec a čtyři samice) přišla do Prahy ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem a pocházela z proslulých transportů zvířat, která dovezl slavný přírodovědec I;ng. Vágner přímo z Afriky.

Rodinné oslavy

Žirafí stádečko najdete v pavilonu Africký dům, kde mají k dispozici prostorné vnitřní ubikace, několikahektarový výběh i slunné dvorky pro zimní období. V každou celou hodinu na návštěvníky ve sváteční den čekají komentovaná setkání na vyhlídce u žiraf. Připravena je i speciální soutěž o „žirafí rodinu“ – nejvyšší rodina bude odměněna dárky s žirafím motivem.

Sloní křtiny

O den později se pak uskuteční křtiny dvou „holčiček“ slona indického, které se narodily v nedávné karanténní době, a které již návštěvníci za pěkných dní mohou vidět ve výběhu v Údolí slonů. Na malé i velké čekají celý den soutěže, komentovaná setkání u slonů, program v papírně, kde se papír vyrábí právě ze sloního trusu a další aktivity.