Autobusová doprava

Autobusy spojují hlavní město nejen s jednotlivými částmi České republiky, ale i s celou Evropou. Pravidelné linky jezdí do všech významných míst v Evropské unii i mimo ni. Nejdůležitějším autobusovým nádražím je Ústřední autobusové nádraží Florenc, které leží v samém centru města.

Regionální doprava

Vedle autobusů městské hromadné dopravy jsou Praha a okolí obsluhovány systémem příměstských autobusových linek Pražské integrované dopravy (PID). Dopravci na více než 150 linkách zajišťují přímé spojení s pražskými městskými částmi a třemi stovkami okolních obcí.

Příměstské autobusy zařazené do systému PID jsou označovány číslicemi začínajících 3 (mimopražské linky PID číslovkou 4, noční linky číslovkou 6) a jsou zpoplatněny tarifem PID. Dopravní spojení můžete vyhledat na stránce http://pid.idos.cz/spojeni/. Zastávkové jízdní řády najdete na http://portalpid.idos.cz.

Z Prahy míří do okolí ještě část regionálních autousových linek, které do systému PID zatím zařazeny nejsou. Jde zejména o linky ve směru Kladno, Příbram, Benešov nebo Mělník. Více informací najdete zde: http://kr-stredocesky.cz/portal/odbory/doprava/stredoceska-integrovana-doprava/. Vyhledat spojení můžete zde: http://idos.cz, vytisknout jízdní řád si můžete zde: http://portal.idos.cz.

Dálková vnitrostátní doprava

Z Prahy vedou přímé autobusové linky do všech velkých měst České republiky. Dopravní spojení v moderních vozech zajišťuje mnoho soukromých přepravců, jejichž přepravní podmínky se liší. Pro vyhledání spojení a informace o cenách využijte vyhledávač http://jizdnirady.idnes.cz/autobusy/spojeni/.

Mezinárodní doprava

Také z pohledu mezinárodní autobusové dopravy patří Praha mezi nejdůležitější destinace. Soukromí dopravci využívají převážně Ústřední autobusové nádraží Florenc, jejich zastávky jsou ale i na okrajích hlavního města. Pro vyhledání spojení a informace o cenách využijte vyhledávač http://jizdnirady.idnes.cz/autobusy/spojeni/.

Ústřední autobusové nádraží Florenc

Z pohledu pražské autobusové dopravy je nejdůležitějším Ústřední autobusové nádraží Florenc, na jehož stránkách si můžete koupit jízdenku, seznámit se s plánem nádraží anebo zjistit možnost parkování. Nádraží leží v blízkosti centra (asi 5 minut pěšky k vlakovému Masarykovu nádraží, 10 minut na náměstí Republiky a 15 minut na Václavské náměstí) a přímo nad přestupní stanici linek metra B a C.

Hned vedle nádraží jsou autobusové zastávky spojů mířích na zastávku Staroměstská nebo opačným směrem na Žižkov, Vinohrady, Skalku nebo do Vršovic. Z blízké tramvajové zastávky se dostanete do Karlína i Holešovic, a to denními i nočními spoji.

Do internetového vyhledávače zadejte jméno zastávky Florenc. Informace o cenách jízdného MHD a jeho platbě najdete zde.

Další autobusová stanoviště

Další linky spojující Prahu s vnějším územím jsou vypravovány a ukončovány na autobusových stanovištích Černý Most, Dejvická, Hradčanská, Nádraží Holešovice, Na Knížecí, Roztyly a Zličín. V malé míře pak jezdí dálkové autobusy z Letňan, Ládví a Opatova. Terminály mají návazné spojení s MHD a odklánějí autobusovou dopravu z centra města (např. terminál na Knížecí využívají linky směrem na Příbram, Holešovice obsluhují Ústí nad Labem, v Roztylech končí autobusy z jižních Čech a Vysočiny).