Prim hrají soukromí přepravci

„Soukromí přepravci se podílejí asi 12 procenty na  celkových přepravních kapacitách pražské hromadné dopravy. Pokud jde ale o  linky příměstské autobusové dopravy, pak jsou reprezentovány soukromými přepravci z devíti desetin,“ uvedl primátor Pavel Bém. Město s těmito dopravci sjednává stejné smlouvy jako s Dopravním podnikem Praha. Jednou z podmínek je i obnova vozového parku. I přes hospodářskou nepřízeň se to soukromým dopravcům daří.

Dlouhodobá smlouva záruka rozvoje

Za loňský rok obměnili soukromí dopravci, kteří  jezdí pro ROPID v rámci příměstské autobusové  dopravy, asi devět procent vozového parku. Nové autobusy už většinou odpovídají normě EURO 5, takže minimálně zatěžují životní prostředí, jsou nízkopodlažní  a navíc mají i vyšší kapacitu, protože jde většinou o kloubové autobusy. „Obnova vozového parku se daří i proto, že se podařilo s městem uzavřít dlouhodobé smlouvy až do roku 2019, takže lze lépe plánovat rozvoj,“ uvedli zástupci středočeských dopravců. Připomněli, že nákup jednoho nového kvalitního autobusu činí podle jeho zaměření čtyři až devět milionů korun.

Kvalita a bezpečnost jsou hlavní devízy

„Pro Pražany a lidi, kteří do Prahy dojíždějí za prací, je důležité, aby doprava byla kvalitní a bezpečná. To jim dnes pražská integrovaná doprava zajišťuje,“ řekl Pavel Bém. Proto musí mít podle smlouvy s městem autobusy místo pro kočárek či invalidu v nízkopodlažním vozidle, autobus je sledován GPS, autobusy mají hlásič zastávek i vybavení pro zrakově postižené a mnoho dalších vylepšení, která  dělají jízdu bezpečnou a pohodlnou pro cestující. „Praha na dopravu přispívá ročně jednou třetinou svých mandatorních výdajů,“ upozornil primátor Pavel Bém, „a tím jsme ve srovnání s ostatními metropolemi Evropy unikátní,“ řekl  P. Bém.

Nejen „harmoniky“, ale i midibusy

Řada dopravců  nakupuje nové autobusy s kloubem – „harmoniky“ – aby zvýšili kapacitu přepravy. Ale lze zaznamenat i trend opačný. „Kromě velkých autobusů, které jezdí na hlavních tazích, se od městských částí a malých obcí v okolí Prahy objevují i požadavky  dopravně obsluhovat  důležitá místa, kam sice nejezdí tolik lidí, ale mají pro život velký význam,“ uvedl ředitel ROPID Pavel Procházka. Připomněl například novou linku na Jižním Městě, kde midibus jezdí po trase místních zdravotnických zařízení až do Kunratic, či autobus jezdící  na Malé Straně k Nemocnici pod Petřínem.

Obnova každý rok

Za loňský rok obnovili soukromí dopravci z celkového počtu 500 autobusů, které jezdí na příměstských linkách, celkem 49 vozidel. Vzrostl tak počet nízkopodlažních autobusů a snížil se i průměrný věk vozového parku. V ideálním případě by se měl pohybovat kolem deseti let, ale je nutné podotknout, že nové autobusy mají už vyšší, až 15letou, životnost. Každoročně by se měl vozový park příměstských autobusů obnovovat o dalších cca 50 vozů.