„Jen loni jsme ujeli v rámci pilotního projektu 30 tisíc kilometrů a díky tomu neodešlo do ovzduší pět tun kysličníku uhličitého,“ uvedl R. Lohynský. V rámci projektu Praha elektromobilní využijí čtyři nové elektromobily čtyři příspěvkové organizace zřízené hlavním městem Prahou.

Šetří peníze i přírodu

„Projekt Praha elektromobilní  probíhal od dubna loňského roku a jeho úkolem bylo prověřit využití elektromobilů. Ukázalo se, že je alternativou čisté dopravy a má i potenciál finanční. Při najetí 30 tisíc kilometrů jsme ušetřili 125 tisíc korun ve srovnání s vozem se spalovacím motorem,“ uvedla Jana Hrstková, koordinátorka projektu z odboru životního prostředí.

Projekt neskončil

Magistrát v tuto dobu využívá jeden elektromobil v rámci svého provozu a další čtyři využívá Střední škola COPTH Poděbradská, Praha 9, Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy v Praze 8 a Domov pro seniory Praha 4-Háje. Užitkový parkový elektromobil ALKE ATX 200 mají k dispozici Lesy hl. m. Prahy. „Projekt sice skončil, ale v rámci jiného projektu, Čistý automobilismus, budeme zkoušet další možnosti ekologického provozu. Celkem jsme vyzkoušeli – většinou v zápůjčce bezplatně – 17 typů  elektromobilů včetně  elektroskútrů,“ uvedla Jana Hrstková.

Komu a jak poslouží?

Střední škola COPTH Poděbradská, Praha 9: „Využijeme ho vícenásobně, a to nejen k dopravě, protože škola má pět odloučených pracovišť, ale zároveň jde i o učební pomůcku, protože naši žáci jej pak využijí i k našim environmentálním aktivitám,“ uvedl ředitel školy Josef Ležal. 

Lesy hl. m. Prahy: „Použijeme ho ve Stromovce ke  svozu listí a biologického odpadovéhového materiálu. Už  loni  jsme měli na zkoušku o něco větší piaggio a byli jsme s ním spokojeni, až na to,  že mělo originální letní pneumatiky, což v době náledí trochu klouzalo,“ uvedl ředitel  Lesů hl. m.  Prahy Václav Kroutil

Domov pro seniory Praha 4-Háje: Mimořádný dar  poslouží k odvozu seniorů do zdravotnických zařízení a na další místa, kde si potřebují něco zařídit,“ řekla ředitelka domu Dagmar Zavadilová.

Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy: Po Praze máme celkem sedm středisek, takže vůz poslouží především k přepravě materiálu. Jsme organizátory Poprasku – poháru pražských škol, takže se stále pohybujeme po sportovištích. Určitě tak čtyřikrát týdně bude vůz bude v provozu,“ uvedl Libor Bezděk.

Podrobnosti k projektu Praha elektromobilní na stránkách www.prahaelektromobilni.cz<http://www.prahaelektromobilni.cz/>.