Metrostav začal na stavbě Blanky pracovat již v roce 2004, kdy se pro geologický průzkum razily průzkumné štoly v nejkritičtější části trasy - úseku z Troji, pod Vltavou až do prostoru Stromovky.
V rámci této akce byla také sanována Šlechtova restaurace, dostala novou střechu a byla staticky zabezpečena. To ji zachránilo před zřícením, které by bez těchto prací bylo otázkou spíše měsíců, než let a umožnilo ji zachovat do plánované celkové rekonstrukce.

Práce na vlastní Blance byly zahájeny v lednu 2007. Z hlediska stavební firmy nebyly na stavbě použity nové, či převratné technologie, ale rozsah prací ať již z oblasti speciálního zakládání, nebo ražby podzemních děl byl z pohledu českého stavebnictví bezprecedentní. To vše probíhalo v živém organismu města, jehož základní funkce - například dopravní obslužnost, nebo zásobování energiemi a vodou, nesměly být ohroženy.

Výjimkou samozřejmě byl Trojský most: Od začátku byla jeho stavba ve zpoždění, protože rozhodnutí investora padlo až v r. 2009. Most svým neobvykle nízkým obloukem byl technickou výzvou pro statiky i stavbaře. Řadu do té dob nepoužitých metod tak třeba Metrostav ověřoval na modelech 1:1 a musel vyvinout i zcela atypické postupy výroby i vlastní montáže.

Stavební práce Metrostav a.s. ukončil 30.9.2014 a Trojský most uvedl do provozu v říjnu téhož roku.