„V posledních letech se nám v oblasti cyklistiky povedl významný posun dopředu. Investovaly se desítky milionů korun, postavily se nové cyklostezky, stovky nových stojanů na kola, u nádraží v Klánovicích vzniklo první Bike and Ride parkoviště pro kola. V tomto správném trendu budeme pokračovat,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Praha v posledních dvou letech investovala do cyklistické infrastruktury téměř 120 milionů korun. Pro letošní rok je v rozpočtu zatím alokováno 25 milionů Kč na investiční akce, přičemž v přípravě jsou investiční akce za zhruba 65 milionů. Pokud bude možné realizovat opatření z plánu připravovaných cyklistických akcí nad rámec schváleného rozpočtu, bude Praha podle náměstka Dolínka hledat možnosti jeho navýšení.

Letos by se mělo podařit například důležité propojení cyklostezek mezi oddychovém územím Kozinova a meandry Botiče, vznikne také cyklostezka z Běchovic do Horních Počernic či 400 nových cyklostojanů zejména u stanic MHD.

Podpora cyklistiky není jen o budování infrastruktury, ale také o informacích. Spoustu jich cyklistům poskytne nová aplikace Na kole Prahou, která je aktuálně k dispozici pro systém Android. Před spuštěním celostátní soutěže Do práce na kole, která začíná 1. května, bude aplikace k dispozici i pro IOS. V obou případech zcela zdarma. Aplikace Na kole Prahou plní hned tři funkce. Spolehlivě naviguje z místa na místo, umožňuje cyklistům upozorňovat na nebezpečná místa a varovat tak ostatní, a v neposlední řadě nabízí komunitní zábavu. „Jedná se o aplikaci speciálně upravenou pro Prahu, která pomůže zvýšit komfort a především bezpečí cyklistů v Praze. Pevně věřím, že bude motivací pro ty, kteří se zatím jezdit po Praze na kole báli,“ řekl Dolínek.

Praha připravuje rovněž další ročník informační kampaně Čistou stopou Prahou. Nosným tématem letošního roku je OHLEDUPLNOST a to nejen vůči prostředí, ve kterém se pohybujeme, ale zejména vůči ostatním účastníkům dopravního provozu. Připravena je řada mikrokampaní k jednotlivým dílčím tématům, které budou prezentovány během roku. „Jedním z příkladů je třeba Blinkr pro cyklistu, která říká „motoristo, dej blinkr a objížděj cyklisty s dostatečným odstupem“. Stejně jako i k ostatním tématům roku 2017 si budou lidé moct pořídit tričko s originálním potiskem vztahujícím se ke kampani,“ uvedla koordinátorka kampaně Sylva Švihelová.

Infomační kampaně probíhají od loňského roku pod hlavičkou Čistou stopou Prahou. Více na www.cistoustopou.cz

Přílohy: