Vršovická ulice je městská třída celopražského významu s poměrně silným provozem automobilové i veřejné dopravy. Díky vhodnému směrování a sklonu je však přirozenou osou i pro cyklisty a to především proto, že je pro oblast Prahy 10 de facto jedinou možnou spojnicí na pražskou "cyklomagistrálu" - pravobřežní cyklotrasu A 2. To podporuje i síť celoměstských cyklotras, kdy je po Vršovické ulici vedena páteřní cyklotrasa A 23 (od Vltavy k Petrohradské ulici) a navazující hlavní cyklotrasa A 230 (od Petrohradské ulice na východ, pokračuje ulicí V Olšinách).
Právě význam stopy těchto cyklotras byl v posledních dvou letech hlavním důvodem realizace významných dopravních opatření pro cyklisty: vyznačení cyklopruhů (léto 2008) a prvního cyklopiktokoridoru v celé České republice (květen 2009), umístění automatického sčítače cyklistů poblíž vršovického nádraží (podzim 2009), realizace cyklopruhů v ulici V Olšinách (podzim 2009, zatím pouze ve směru z centra) a právě cyklopiktokoridorů mezi ulicemi Sportovní a Kodaňská (lokalizovaný odkaz do dynamické mapy).

Poslední zmíněná úprava byla dokončena v říjnu 2009 a navázala tak na zmíněný první cyklopiktokoridor u Petrohradské ulice, jehož funkce byla a je bedlivě sledována odbornou i laickou veřejností. Cyklopiktokoridor je vyznačován v úsecích, kde je vhodné zlepšit podmínky pro cyklisty a při tom zde není dostatek prostoru na opatření vyšší kvality (cyklostezka či cyklopruh). V současné době není cyklopiktokoridor vyznačován v křižovatkách řízených světelnou signalizací (pozn.: výjimkou je právě první úsek u Petrohradské ulice).

Celá akce začala poměrně rozsáhlými opravami vozovek: výměnou desítky uličních vpustí (včetně použití cyklisticky přátelského typu s žebry kolmo na směr jízdy), odstraněním vyježděných kolejí a opravou výtluků či propadlin.

Vršovická - nová uliční vpust Vršovická - oprava výtluku u Minské ulice Vršovická - oprava vyjetých kolejí, výtluků a kanálů před Moskevskou

Navazující úpravy dopravního režimu byly realizovány kombinací změny a doplnění vodorovného dopravního značení, úprav svislého dopravního značení a umístěním dopravních zařízení (citybloky vytvářející vyčkávací prostory přechodů). Projekt a realizace tak plnily podmínku, že změna musí být proveditelná bez stavebních úprav podléhajících výrazně složitějšímu administrativnímu postupu (stavební povolení, vyjádření majitelů sítí apod.) a přinášejících výrazně vyšší finanční i časové nároky.

Vršovická - cyklopiktokoridor z centra Vršovická - cyklopiktokoridor z centra Vršovická - cyklopiktokoridor z centra

Vršovická - cyklopiktokoridor do centra Vršovická - cyklopiktokoridor do centra Vršovická - cyklopiktokoridor do centra Vršovická - cyklopiktokoridor do centra Vršovická - cyklopiktokoridor do centra


Dopravní řešení však nespočívalo v pouhém "namalování pikťáků", ale díky komplexnímu přístupu přineslo zlepšení i pro chodce. Ti tak mají výrazně lepší podmínky pro pobyt na zastávce "Oblouková" (oddálení vozidel projíždějících podél zastávkového ostrůvku citybloky a dopravním stínem) a pro přecházení Vršovické ulice. Na původních přechodech byly vytvořeny vyčkávací prostory mezi vozovkou a tramvajovou tratí, což umožňuje celou ulici překonávat bezpečně natřikrát - v původním stavu nebylo na většině míst zajištěno jediné místo pro vyčkávání a bylo nutné vzdálenost až 20 m překonávat najednou. Jedná se o přechody přes Vršovickou ulici:

  • u ulice Sportovní (signalizovaný přechod přes celou ulici a přístup na zastávku "Oblouková" ve směru z centra - vyčkávací prostor ve směru z centra),
  • u ulice Oblouková (nesignalizovaný přechod přes celou ulici a přístup na zastávku "Oblouková" ve směru z centra - vyčkávací prostory po obou stranách tramvajové trati),
  • u ulice Na Louži (nesignalizovaný přechod přes celou ulici - vyčkávací prostory po obou stranách tramvajové trati),
  • u ulice Archangelská (nesignalizovaný přechod přes celou ulici - vyčkávací prostor pro směr do centra).

Vršovická - cyklopiktokoridor a vyčkávací prostory přechodů pro chodce Vršovická - cyklopiktokoridor a vyčkávací prostory přechodů pro chodce


Zajímavým detailem řešení je místo pro krátkodobé zastavení vozidel zásobování u mezi ulicemi Sportovní a Oblouková - jeho umístění ve vozovce je sice pro cyklisty občasnou překážkou, ale rozhodně přijatelnější, než na chodníku pro chodce. V tomto případě však cyklistům zařazení se mezi ostatní vozidla zjednodušuje předcházející zúžení vozovky u přechodu ze Sportovní ulice.


Cyklopiktokoridor - informace, přehledy realizovaných nebo připravovaných.
 
V blízké budoucnosti je připravována rekonstrukce světelně signalizované křižovatky Vršovická x Moskevská. Ta by měla vedle stále běžnějších "předsunutých stopčar" (V19) pro všechny směry průjezdu přinést i změnu řazení jízdních pruhů včetně vyhrazeného jízdního pruhu pro autobusy a jízdní kola (za křižovatkou ve směru z centra).
Dále se předpokládá realizace úprav provedených dočasně pouze dopravním značením a zařízením stavebně - jedná se zejména o rozšíření ostrůvků tramvajových zastávek a vyčkávacích ploch přechodů pro chodce.