Zhruba 15 tisíc lidí se přišlo v pondělí a úterý podívat na Dejvickou ulici, kam měla v tuto dobu v rámci Evropského týdne mobility auta vjezd zakázán. Místo aut zde stály stánky městských organizací, univerzit a občanských sdružení, které přítomné lákaly na rozmanitý program.

Svoji prezentaci zde měly například Městská policie Praha, Asociace měst pro cyklisty, Institut plánování a rozvoje, Vysoká škola chemicko-technologická, pražské České vysoké učení technické či Pražská organizace vozíčkářů.

„Evropský týden mobility chce ukázat, že doprava autem není v městě jediné řešení“, uvedla radní pro oblast životního prostředí Jana Plamínková.

Lidé se aktivně zapojovali do programu, v rámci vyučování se na Dejvickou ulici bez aut přišlo podívat i 675 dětí z okolních základních škol. „Jsem ráda, že akci navštívilo hodně dětí a že se jim program líbil,“ řekla radní Plamínková a dodala: „Myslím, že mezi nejatraktivnější pomůcky, které si lidé mohli půjčit, byly „alkobrýle“. Každý si tak chůzí mezi kuželi mohl vyzkoušet pocity člověka ve vysokém stupni opilosti.“

Dva dny, po které byl pro auta zakázán vjezd do Dejvické ulice, byly vyvrcholením Evropského týdne mobility, který se již stal pevnou součástí pražského kalendáře významných akcí. V jeho rámci je každý rok vybrána komunikace, která je velmi zatížena automobilovou dopravou a současně je u ní prostor na dopravní zklidňování. Den bez aut už se takto konal například na Václavském náměstí nebo Smetanově nábřeží.

Své zákoutí se stánkem zde měl samozřejmě i Odbor rozvoje a financování dopravy. Návštěvníci byli seznámeni s možnostmi cyklistické dopravy, s pravidly bezpečnosti pohybu v provozu i s aktivitami, které Praha realizuje v rámci projektu Praha Bezbariérová. Každý, kdo se přišel podívat, si mohl odnést aktualizovanou cyklistickou mapu nebo některý z drobných pražských reflexních dárečků.