Jde o sčítání na jedné z páteřních stezek v Podolí, kudy jezdí Pražané nejen za zábavou, ale také do práce. Od loňského dubna do konce prosince 2009 projelo pod vyšehradskou skálou na 250 tisíc cyklistů. „Měření jsme prováděli pomocí elektronických sčítačů Eco-counter, které zaznamenávají nejen počet uživatelů, ale zároveň i směr jejich pohybu,“ uvedl koordinátor sčítání Luboš Kala z Partnerství.

V sezoně i deset tisíc

Mezi dubnem a prosincem roku 2009 zaznamenaly sčítače Eco-counter téměř čtvrt milionu průjezdů, přičemž nejvyšší denní hodnota 3000 impulzů celkem v obou směrech byla naměřena v neděli 17. května. Ani ve všedních dnech neklesal počet uživatelů pod hodnotu 500 průjezdů a i na Silvestra touto stezkou projelo skoro sto uživatelů. „V sezoně se týdenní průměry pohybovaly kolem deseti tisíc uživatelů, což je opravdu vysoké číslo a svědčí o hojném využívání této cyklostezky,“ dodal Kala.

Cyklistika je součástí dopravy

„Cyklistika byla v Praze po dlouhá léta vnímána pouze jako jedna z forem rekreace, avšak v posledních letech dochází v souladu s evropským trendem k postupnému rozvoji cyklistiky i jako šetrného způsobu dopravy a svědčí o tom i monitorovací ukazatele,“ uvedl Daniel Mourek, koordinátor mezinárodních projektů programu Greenways z Nadace Partnerství. Od okamžiku, kdy rada města zařadila do svého programového prohlášení rozvoj cyklostezek jako jeden z prioritních úkolů, roste neustále počet tras.

Dvojnásobek cest pro cyklisty

„Během posledních pěti let se téměř dvojnásobně zvýšila celková délka jak cyklotras na současných 305 kilometrů, tak cyklostezek, které dohromady měří 59 kilometrů. Podíl cyklodopravy ve stejném období narostl z 0,4 % na 1,6 % v rámci celkového modal splitu (volba dopravního prostředku),“ upozornil Mourek.

Sčítání cyklistů na jednotlivých trasách má pro město velký význam, právě podle něj se plánují například doby údržby, ale i možnosti dalšího rozšíření. Další podrobnosti najdete na: http://magistrat.praha-mesto.cz/default.aspx?id=63806&sh=-1116628520.