V souvislosti s rozšiřováním preference pro autobusy byly v létě roku 2009 vyznačeny další vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy, jízdní kola a taxi. Významné jsou především nové realizace na trase linky 213 mezi stanicemi metra Želivského a Háje, na zatíženém autobusovém tahu v okolí stanice metra Kačerov a na trase linky 167 mezi Kotlářkou a Klamovkou (dále navazuje již původní vyhrazený jízdní pruh z roku 1999, pro cyklisty zprůjezdněný v květnu roku 2009). Nově vyznačené vyhrazené jízdní pruhy přinesly významné zlepšení nejen pro fungování veřejné dopravy, ale i pro cyklisty - a to i přes použité časové omezení platnosti vyhrazených jízdních pruhů.

Preference veřejné dopravy je připravována průběžně již od poloviny 90. let 20. století, konkrétní realizace jsou závislé na úspěšnosti projednání s příslušnými úřady a možnostech jejich financování. Cyklisté jsou v realizacích zohledňování po jednáních zástupců Komise Rady hl. m. Prahy pro cyklistickou dopravu s Odborem dopravy MHMP, Policií ČR, Dopravním podnikem hl. m. Prahy a.s., ROPIDem a Technickou správou komunikací hl. m. Prahy od jara 2009. Další informace v článku o prvních bus+cyklopruzích.


Doporučení pro cyklisty při jízdě ve vyhrazených pruzích pro autobusy, jízdní kola a taxi
  • Jezděte blíže pravému okraji, aby zůstal volný prostor pro autobusy a taxi. Kde to šířkové poměry neumožňují, zkuste umožnit předjetí autobusu např. v křižovatce nebo na jiném vhodném místě.
  • Monitorujte provoz (zejména) autobusů za sebou, abyste mohli přizpůsobit rychlost jízdy nebo stopu. Vhodné mávnutí levou rukou ("tak pojeď, můžeš") ujistí řidiče autobusu, že o něm víte a zjednoduší mu případné předjíždění. Případné krátké zatroubení autobusu neberte jako útok, znamená spíše upozornění a žádost o spolupráci při předjíždění.
  • Případné překážky (kanály, nerovnosti) objíždějte včas plynulým obloukem. Každou změnu směru si ověřte s ohledem na provoz za vámi a dejte o úmyslu měnit stopu vědět.
  • U autobusu v zastávce zvažte podle fáze odbavování (zastavuje / otevírá dveře / zavírá dveře), zda není vhodnější jej pustit před sebe a neblokovat tak v následném úseku. Když už autobus dává znamení o změně směru pro výjezd, jste povinni mu umožnit vyjetí (Zákon 361/2000 Sb., § 25, odst. 6: "Řidiči autobusu hromadné dopravy osob nebo trolejbusu musí v obci řidiči ostatních vozidel umožnit vyjetí ze zastávky nebo ze zastávkového pruhu, a to snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla; řidič autobusu nebo trolejbusu přitom nesmí ohrozit zejména řidiče vozidel jedoucích stejným směrem.").
  • S autobusy nezávoďte - cestovní rychlost autobusu (díky zastávkám) a cyklisty je srovnatelná. Vhodné je třeba jen trochu zpomalit (i nohy potřebují odpočinout :o) a nechat autobus poodjet - tím se vyhnete střídavému předjíždění autobusu v zastávce a předjíždění autobusem mezi zastávkami (případně těsně před tou další). Někdy může být samozřejmě výhodnější zrychlení, kdy autobusu ujedete - to ale již vyžaduje jistou zkušenost a znalost místních poměrů.
cyklista v BUS+cyklopruhu v Michelské ulici


Bus+cyklopruhy - informace a přehled

Preference PID


Vídeňská a Michelská:

bus+cyklopruh bus+cyklopruh bus+cyklopruh bus+cyklopruh

Plzeňská a Vrchlického:

uživatelé bus+cyklopruhu Plzeňská, Vrchlického uživatelé bus+cyklopruhu Plzeňská, Vrchlického uživatelé bus+cyklopruhu Plzeňská, Vrchlického uživatelé bus+cyklopruhu Plzeňská, Vrchlického