„Cyklodepo na Florenci slaví první rok úspěšného fungování. Při té příležitosti jsme dnes spustili druhé na Andělu pod křižovatkou Městského okruhu a Plzeňské. Inovaci v pražské logistice se daří. Ze strany byznysu je o ni zájem. Má smysl pokračovat a dále ji rozvíjet. Naše dosavadní zkušenost v Praze ukazuje, že cyklodepa v centru měst přispívají k zefektivnění logistiky, aby zboží dorazilo vždy z co nejkratší vzdálenosti. Jinými slovy čím více dep budeme mít, tím lépe bude celý systém fungovat.  Kurýři největších logistických firem na cargokolech už v Praze doručili přes 68 000 balíků a během toho našlapali okolo 30 000 kilometrů. Teď budou i na druhém břehu Vltavy šetřit místo na silnicích, chodnících i vzduch, který dýcháme. Efektivní logistika je základem zdravého města,“ uvedl při zahájení provozu Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Na základě dopravní studie Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy rozhodla v červnu 2020 Rada hl. m. Prahy o realizaci projektu Cyklodepo Florenc. Díky rychlému propojení a intenzivní spolupráci mezi městskými a logistickými společnostmi se povedlo projekt uskutečnit během pouhých tří měsíců a depo spustit 18. listopadu 2020. Pro umístění logistického depa byl vybrán prostor na Těšnově u stanice metra Florenc na rozhraní Prahy 8 a Prahy 1. Původně byl tento prostor využíván jako parkoviště. Projektu se zúčastnily logistické a doručovací společnosti Dachser, DHL Express, DPD, GLS, Messenger, PPL a Rohlik.cz. Tyto společnosti provozují flotilu více než 30 nákladních elektrokol různých typů a technologií.

Podobně ideální prostor bývalého parkoviště pod silničním mostem se podařilo najít a upravit i na Smíchově. Mezi firmami v novém depu bude část firem z depa Florenc, dále přibudou firmy, pro které již nebylo místo na Florenci, i několik úplně nových zájemců. Součástí depa tak budou společnosti DoDo, WE│DO CZ, Dáme jídlo, DHL Express, PPL, Rohlík a DPD. Depo Anděl přibližně zdvojnásobí počet udržitelně doručených balíků v Praze s využitím elektrických nákladních kol.

Cyklodepo funguje jako překladiště zásilek z dodávek, které je dopraví ze skladů společností na okraji města do skladového kontejneru konkrétní logistické společnosti v depu. Zde si je kurýr vyzvedne, uloží je do nákladového prostoru elektrokola a poté je rychle a s nulovými emisemi dopraví k příjemcům v širším centru. Za jeden den dokážou kurýři z jednoho depa doručit až sto zásilek.

Přípravu plochy a provoz depa bude, stejně jako u depa na Florenci, zajišťovat Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK).

„Je to pro TSK prestižní záležitost zajišťovat provoz již druhého depa v Praze. Věřím, že v rámci udržitelného rozvoje není depo Anděl tím posledním,“ řekl Filip Hájek, náměstek generálního ředitele TSK.

Udržitelnost projektu ocenila i evropská soutěž Eurocities Awards 2021, kde se cyklodepo na Florenci dostalo mezi tři nejlepší projekty v kategorii Zero Pollution. O prvenství cyklodepo bojovalo s projektem Recyclerie des moulins z francouzského Nice, které zvítězilo, a také s De Energiecentrale z belgického Ghentu.

„Pro Prahu je využívání nákladních elektrokol obrovským krokem k udržitelnému městu. Nové cyklodepo na Andělu pomůže ulehčit od nákladní dopravy i na druhé straně Vltavy. Další oblastí s potenciálem pro udržitelnou dopravu a životní prostředí je také nákladní železniční doprava, a proto se plány města zaměřují i tímto směrem,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Příloha: