„Máme také obrovský kus cesty před sebou, ale cíl je jasný – kolo do Prahy patří  nejen pro relaxaci a víkendy, ale i pro běžnou městskou přepravu jako alternativní prostředek městské hromadné dopravy, ale i jako lepší dopravní prostředek, než je osobní automobil,“ uvedl primátor Pavel Bém, který je sám velkým příznivcem jízdy na kole.

Most pro cyklisty už není výjimkou

Budování nových tras a stezek je nyní zahrnuto do Projektu čisté a zelené Prahy, který  je zacílen na zdravé město. Primátor vyjádřil i naději, že se rostoucí trend investic do cyklistiky  podaří i přes všechnu ekonomickou nepohodu udržet. „Nečekají nás převratné věci, jen naplňujeme generel rozvoje cyklistické infrastruktury,“ uvedl Pavel Bém. „Každý měsíc jsou zprovozňovány nové části cyklistické infrastruktury, i když nás čeká rozlousknutí různých oříšků, jako například překonávání složitých dopravních tepen. Jak lze takový oříšek rozlousknout,  ukazuje vznikající přemostění Freyovy ulice.“ Je to jeden z mostů, které už  v Praze byly postaveni a ještě se stavět budou.

Zájem o cyklistiku roste

Možná i proto, že se stále rozšiřují možnosti pro cyklisty, roste o cyklistiku zájem. Jako moderní dopravní alternativa je jízdní kolo v Praze z hlediska přepravní kapacity zatím na počátku svých možností. Praha se může rozvíjet cyklistickým směrem a tato budoucnost není  beznadějná, jak se zdálo na počátku 90. let.

Co cyklisty čeká

Před dokončením jsou dvě významná díla cyklistické infrastruktury. Jde o trasu Elsnicovo (???) směr Kolčavka, kde bylo vynaloženo 12 milionů korun,  a o trasu, která vede nad Freyovou ulicí přes cyklistický  most k Hořejšímu rybníku, což je celková investice 113  milionů korun. „Zde není součástí úprav jen sama cyklostezka a přemostění, ale také úprava parku a chodníků pro chodce. Celkem 80 procent celkové částky z evropských fondů,“ uvedl Pavel Polák, který je předsedou komise pro cyklistickou dopravu  a zároveň i „zeleným ombudsmanem“ města. Další příjemnou zprávou je, že vzniká další trasa v místech zrušené železnice nad Seifertovou ulicí, která se táhne od hlavního nádraží až na Balabenku. „Tuto řekl bych vyhlídkovou trasu pro město staví Správa železniční a dopravní cesty,“  upozornil  P. Polák. Zde je na úpravu stezek vyčleněno 14,5 milionu korun ze státního fondu dopravní infrastruktury.

Jak lidé využívají dopravu

Lidé si vybírají vhodný dopravní prostředek v závislosti na účelu cesty. Mnoho lidí v Praze využívá různé druhy dopravy a v dané situaci si vybírá ten nejvhodnější. V Praze jsou dopravní cesty vykonávány ze 44 % veřejnou dopravou, z 33 % individuální motorovou dopravou, z 22 % pěšky a zatím pouze asi přes 1,5 % (v sezoně 2,5 %) připadá na  cyklodopravu.

Kolik máme cyklotras?

Primátor hlavního města Prahy Pavel Bém shrnul současnou situaci: „ Jen za období 2007–2009 bylo vystavěno 105,2 km značených cyklotras, což představuje 70 % ze 150 km, k jejichž vybudování se zavázala rada hlavního města Prahy ve svém programovém prohlášení. Na území města je nyní celkem 378 km cyklotras. V budování cyklostezek jsme svůj závazek nejen splnili, ale dokonce překročili o 9 %. Pražanům a návštěvníkům hlavního města je nyní k dispozici 87 km nových cyklostezek a vyznačených vyhrazených pruhů. Prahu dnes celkem protíná 169 km cyklostezek a cyklistických pruhů.

Sčítání cyklistů bude pokračovat

Sčítání cyklistů je významným pomocníkem pro budování tras a stezek. Původně se dělo ručně, nyní k tomu slouží cyklosčítače. Jeden ze tří cyklosčítačů (další jsou u Vyšehradské skály a v Šáreckém údolí) byl instalován u hotelu Hilton, kde se dlouho nevědělo, zda se podaří zprůjezdnit vybudovanou cyklostezku z centra. „Díky sčítačům, které má Praha jako jediné město v Čechách a jako jedno z prvních v Evropě, máme k dispozici pevná a přesná data, která jsou důležitá pro další plánování a rozvoj cyklistiky ve městě. V plánu je nákup celkem 10 sčítačů v roce 2009 a dalších minimálně  20 v dalších letech,“ dodal Pavel Polák.

Jak se značí cesta pro cyklisty?

V Pobřežní ulici byly vyznačeny vyhrazené pruhy a prostory pro cyklisty v hodnotě 1,6 milionu korun. „Pražské služby spolupracují na výstavbě cyklostezek především v oblasti dopravního značení. Na cyklistické vodorovné dopravní značení se používají kromě barev speciální samolepicí fólie, do kterých se vyřezávají jednorázové šablony. Cyklopiktogramy jsou zhotoveny z kvalitního dlouhoživotnostního dvousložkového stěrkového plastu.  Pro zvýšení viditelnosti používáme speciální posyp, který by se dal přirovnat ke skleněným perlám. Tento nový francouzský materiál umožní daleko lepší odraz světla a tím zvýšenou viditelnost v noci i za deště,“ uvedl obchodní ředitel Pražských služeb, a. s., Tomáš Kolinger.