V rámci systému PID je možné přepravovat jízdní kola v metru, v tramvajích, ve vlacích, na přívozech, ve speciálním cyklobusu a také cyklovlakem. Základní možností pro cestování s kolem veřejnou dopravou je síť pražského metra, která umožňuje přepravu kol prakticky v kteroukoli denní dobu. Ve vlastním zájmu cyklistů však je nevyužívat metro v nejzatíženějších obdobích přepravních špiček. Samozřejmostí by také měla být ohleduplnost k ostatním cestujícím vzhledem k vysoké koncentraci lidí ve stanicích, přestupních chodbách i ve vozech metra. Přeprava kol je v metru bezplatná.

S kolem na železnici

Nejjednodušší je přeprava kol jako spoluzavazadlo v elektrických jednotkách na hlavních příměstských tratích zařazených do Pražské integrované dopravy a očíslované v rámci systému Esko. Kolům přátelské vlaky jsou v jízdním řádu označeny symbolem jízdního kola.

V těchto vlacích se o jízdní kolo stará cestující sám a většina těchto vlaků má pro kola vyhrazený speciální prostor, opět označený symbolem kola. Cena za přepravu kola jako spoluzavazadla je podle tarifu Českých drah 25 Kč za jednu jízdu bez přestupu nebo 50 Kč za celodenní přestupní jízdenku.

Poněkud složitější je takzvaná úschova během přepravy, kdy se o jízdní kolo stará vlaková četa ve speciálním voze. Takové vlaky jsou v jízdním řádu označeny symbolem zavazadla a jde zejména o rychlíky. Taková forma přepravy kol je i mírně dražší (30 Kč jednorázové jízdné a 60 Kč celodenní jízdenka).

V rámci systému PID využívají cyklisté nejčastěji vlaky na lince S7 do údolí Berounky, S9 do Ladova kraje a do Posázaví, S2 do Polabí a také na lince S8 do Posázaví,“ prozradil oblíbené cíle cyklistů Václav Haas, specialista ROPID na železnici. Spolu s postupnou obnovou vlaků se zjednodušuje přeprava jízdních kol i na regionálních tratích, a to díky novým motorovým jednotkám Regionova s bezbariérovým přístupem.

Cyklovlak tradičně

Od soboty 28. března jezdí již třetím rokem na svou pravidelnou trasu cyklovlak v trase Praha-Masarykovo nádraží–Hostivice–Podlešín–Slaný. Cyklovlak složený z motorového vozu a speciálně upraveného vozu pro přepravu jízdních kol bude v provozu vždy o víkendech a svátcích do 1. listopadu v rozsahu dvou párů spojů. Z Masarykova nádraží vyjede cyklovlak 9.10 a ve 13.41. Zpět do Prahy se vrací ve 13.12 a v 19.11.

V letošním roce cyklovlak, který je vítaným doplňkem cestování na kole do okolí Prahy, nese obchodní jméno Cykloturistika,“ sdělil Pavel Procházka, pověřený řízením organizace ROPID. Vlak je vhodný jak pro cyklisty, tak pro pěší turisty, kteří mohou využít značených pěších i cyklistických tras od jednotlivých zastávek vlaku k návštěvě hradu Okoře, románské rotundy Budeč, hornického skanzenu Mayrau či Památníku v Lidicích.

Loni přepravil cyklovlak na 6000 cestujících a zhruba 750 jízdních kol. V cyklovlaku platí tarif Pražské integrované dopravy, takže je možné kombinovat jízdné Českých drah například s pražskou tramvajenkou. Na jednotlivé jízdenky PID lze dojet až do Hostivic, dál už platí pouze předplatní jízdenky PID nebo jízdné ČD. Jízdenka na kolo stojí 25 Kč za každý vlak, celodenní jízdenka za 50 Kč je tu pro ty, kteří pojedou více vlaky.

Cyklovlak změní trasu

Během letošní sezony provozu cyklovlaku dojde z důvodu výstavby automobilového městského okruhu k zhruba dvouměsíční výluce trati mezi Masarykovým nádražím a Dejvicemi, což přinese změnu trasy na území města. Ranní spoj pojede z hlavního nádraží, ostatní spoje budou pravděpodobně ukončeny ve stanici Praha-Zličín. Termín zahájení výluky a výlukové jízdní řády budou včas zveřejněny.

Cyklobus i pro Berounské

Cyklobus letos vyjede v sobotu 4. dubna v tradičním rozsahu, tedy každý nepracovní den pětkrát od dobřichovického nádraží až k brdským vrcholkům do Kutána. Od letošního roku díky posílení a úpravě jízdního řádu vlakové linky S7 cyklobus navazuje na vlaky z obou směrů. Tím nabídne své služby i berounským cyklistům.

Rozšíření přepravy v tramvajích

Od prosince 2008 ROPID ve spolupráci s Dopravním podnikem rozšířily možnost přepravy kol v tramvajích. K dosavadním úsekům do pražských kopců (Barrandov, Modřany, Divoká Šárka a Kobylisy) přibyly nové úseky od Anděla do Řep, z Vozovny Střešovice na Petřiny a z Palmovky přes Krejcárek na Ohradu a do Spojovací.

Do tramvají lze v těchto úsecích nastupovat pouze ve směru z centra, a to ve všední dny v období slabého provozu (mezi 20. až 6. hodinou) a o víkendech neomezeně. Z důvodu umožnění přepravy osobám na invalidním vozíku je zakázána přeprava kol ve spojích vyznačených v jízdním řádu symbolem invalidního vozíku.

V přívozech zdarma

Velmi oblíbenými jsou pro přepravu kol pražské přívozy P1 a P2 (dolní část Vltavy), které mají celoroční provoz a přepravují kola zdarma, další přívoz, P5 u Císařské louky, je také zdarma a stejně jako oba předchozí navazuje na cyklotrasu. Nejvytíženější jsou přívozy P1 a P2, které umožňují spojení břehů Vltavy v oblasti Mezi Trojou a Suchdolem.

Na začátku dubna vydá ROPID informační brožuru o možnostech cestování s jízdním kolem prostředky Pražské integrované dopravy včetně přehledného plánku. Tato brožura bude dostupná v infocentrech v Praze a Středočeském kraji, ve vybraných železničních stanicích a samozřejmě volně ke stažení na webu organizace ROPID na adrese www.ropid.cz.