V rozpočtu Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK) je pro cyklistickou infrastrukturu na letošní rok vyhrazeno 122 milionů Kč na 7 km nových cyklostezek. Zároveň byly městským částem ze strany města odsouhlaseny dotace za 247 milionů korun na 31 projektů. V roce 2021 by mělo být dokončeno 17 projektů, díky kterým vznikne téměř 14 kilometrů nových stezek. Dotace budou využity i na studie a projekční práce a postaví se z nich 8 km nových stezek i v roce 2022.

Důležitost stamilionových investic podtrhuje změna dopravního chování Pražanů během posledního roku. Lidé po čas pandemie jezdí na kole víc, než si myslíme. V roce 2020 v souvislosti s pandemií covid-19 zaznamenaly automatické sčítače cyklistů instalované ve 22 lokalitách v Praze meziročně o 1,23 milionu průjezdů cyklistů více a jedná o nárůst 38 procent oproti předchozímu roku. Denní maxima na nejfrekventovanějších sčítačích vzrostla ze čtyř na šest tisíc průjezdů za den. V Praze přibylo až 80 tisíc nováčků, kteří si poprvé zkusili městskou cyklistiku. Celkem 340 tisíc lidí se loni projelo na kole po Praze. Nárůst se přitom týká jak víkendů, tak i všedních dnů. Tomuto pozitivnímu trendu bychom měli jít naproti. Pokud Pražané chtějí jezdit na kole, je důležité je v tom podpořit. Zlepšují tím vzduch v Praze a uvolňují místo v MHD a na silnicích,“ uvádí Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

V roce 2021 se projedou cyklisté na nových trasách například v Kunraticích, kde se téměř 300 metrů dlouhý úsek od Olšanského potoka napojí na cyklotrasu A202 z Vestce. Další z nových úseků vhodných pro cyklisty vznikne od stanice metra Kačerov k zastávce U Labutě, zde by práce měly začít v září. Propojení cyklostezek se dočká také okolí sídlištního bloku Ocelkova na Černém Mostě. V řešení je také cyklistické propojení ulic Průmyslová a Nedokončená.

„Dlouho očekávanou stavbou je druhá etapa cyklostezky Zbraslav – Jarov, která propojuje první a třetí etapu, dokončenou již před několika lety. Stavbu jsme zahájili na konci března a skončí již v květnu letošního roku. Dostavbě této části léta bránily majetkoprávní spory. Cyklisté tak museli v propojce těchto etap využít zhruba půl kilometru polní cesty, což bylo v deštivých dnech obtížné,“ doplňuje výčet některý staveb Barbora Lišková, tisková mluvčí TSK.

Některé ze stávajících cyklistických tras se po loňských úpravách a zimní stavební přestávce blíží k dokončení. Zkolaudovaná je již například stavba pod Lahovickým mostem na cyklostezce A2. V případě dobrého počasí se v květnu 2021 ukončí i 1. etapa prací Na Prostřední cestě a na cyklostezce A1 Šárovo kolo, kde se loni rovnal a prodlužoval rozšířený úsek před Radotínským potokem. Tam by práce měly být hotové v červnu 2021. V říjnu by se pak cyklisté mohli projet po novém kilometru stezky mezi ulicemi Netřebická a Mladoboleslavská na trase Satalice–Vinoř.

 „Všemi investicemi chceme zvyšovat bezpečnost a komfort cyklistů, ale také ostatních účastníků silničního provozu. Novou cykloinfrastrukturou propojíme existující stezky pro snadné přejezdy mezi nimi a síť budeme nadále i rozšiřovat, abychom cyklistům dopřáli co možná nejvíc místa a pohodlnou jízdu oddělenou od aut a MHD. Do aktivní dopravy investujeme s TSK víc než kdy dřív. Pro představu – letos 370 milionů, s připravovanou lávkou HolKa se dostaneme přes půl miliardy, loni 170 milionů korun, pokud počítáme Trojskou lávku pro pěší a cyklo, je to 300 milionů. Předloni to bylo 121 milionů a před naším nástupem jen 17 milionů,“ vysvětluje Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy.

Hlavní město cyklistiku podporuje také rozšiřováním cyklostojanů na svém území. V červenci 2020 byly všechny městské části informovány o možnosti financování instalací stojanů, úspěšně dokončeno bylo již více než 211 cyklostojanů typu obráceného „U“, například v Praze 3, Praze 5, Praze 6, Praze 11 nebo v Přední Kopanině. Vybudovány byly také cyklopřístřešky mimo jiné ve Kbelích, v Horních Počernicích či v Praze 13.

„Z průzkumů mezi cyklisty víme, že jim často chybí místo, kam kolo zamknout a možnost pohodlného přestupu mezi kolem a MHD. Proto do ulic průběžně doplňujeme stovky stojanů a s každou akcí BESIP nově instalujeme také stojany. Momentálně jsou také u vchodů do třiceti tří stanic metra a do léta budou úplně u všech. Stejně tak jsme na základě nejčastějších cyklistických tras a doporučení Pražanů umístili do ulici několik cykloopravniček, kde snadno seřídíme přehazovačku, opravíme lankové brzdy, dofoukneme duši a dotáhneme nejrůznější šrouby a matice,“ říká Adam Scheinherr.

Metropole zároveň oslovuje jednotlivé pražské školy a městské části s nabídkou podpory v oblasti zlepšování podmínek pro žáky a studenty, kteří by se chtěli dopravovat do škol aktivně, a nabízí možnost vybudování cyklopřístřešku a cyklostojanů plně hrazeného z prostředků hl. m. Prahy. Tímto krokem se navíc předchází případným negativním dopadům z parkování na nevhodných místech při dopravě do škol na kolech či koloběžkách. Současně i letos Praha nabízí městských částem možnost instalace veřejně přístupných cyklostojanů v lokalitách dle jejich výběru.

„V Praze jsou - trochu zjednodušeně - dva druhy cyklistů s odlišnými nároky na dopravní prostředí a odlišným vnímáním užívání kola. Od pondělí do pátku převažují dopravní cyklisté, těm zvyšujeme bezpečnost dopravními opatřeními v ulicích. O víkendu je nahrazují rekreační cyklisté, pro ty stavíme chráněné cyklostezky. A to je podstata péče o rozvoj bezpečné cyklistiky ve městech. I v Praze, upřesňuje pražský cyklokoordinátor Pavel Polák.

Hlavní město také podporuje cyklisty aplikací Prahou na kole. Ta slouží především ke zvýšení bezpečnosti cyklistické dopravy a její propagace jako jednoho z dlouhodobě udržitelných způsobů dopravy. Uživatelům jsou na základě požadavků navrhovány variantní trasy, zohledňující například vhodnost povrchu cesty, stoupání a klesání a podobně. Součástí aplikace jsou soutěžní a motivační prvky, je zde vytvářeno komunitní prostředí a uživatelé jsou informováni formou notifikací o aktualitách v dopravě. Data o využívání tras jsou zároveň důležitým zdrojem pro sledování intenzit pohybu cyklistů a další budování infrastruktury na území Prahy.

O oblibě svědčí nárůst oproti 2019 u všech sledovaných položek, kterými jsou například počet nových instalací: 11 002, počet vyhledaných tras: 89 424, počet zaznamenaných jízd: 84 229, délka zaznamenaných jízd (km): 947 039, počet zaznamenaných komunitních upozornění: 481.

Také průměrné uživatelské hodnocení hovoří jasně: 4,64 (z max. 5).

V rámci roku 2021 bude aplikace nově rozšířena o funkcionality pro uživatele elektrokol, elektrokoloběžek i klasických koloběžek. Aplikace nabídne výpočet dojezdu pro uživatelem zadané parametry vlastního elektrokola, zohlední využití elektropohonu pro převýšení a pomůže najít nejbližší dobíjecí místa v cíli cesty.

 

Podklady naleznete zde.