Dne 1.9.2010 byly uvedeny do provozu zrekonstruované povrchy ulice Milady Horákové nad novostavbou Městského okruhu, které zahrnují i integrační řešení cyklistické dopravy. V koordinaci s úpravami křižovatky Špejchar byly realizovány i úpravy dopravního režimu Pelléovy ulice, kde byl zřízen protisměrný cyklopruh, který zásadně cyklistům zásadně zlepšil jízdu z Prahy 6 do centra.

Pelléova

Původní stav

Přestože Praha 6 leží přímo na okraji historického centra Prahy, byla dostupnost centra pro cyklisty velmi nevyhovující. Z centrální části Prahy 6 (oblast Vítězného náměstí) byla v minulosti cesta svízelná a nabízelo se jen několik legálních a nepříjemných možností, jak do centra dojet: přes Prašný most (Svatovítskou ulicí do kopce a se ztraceným spádem, po dlažbě a v silném provozu), přes křižovatku u Vorlíků (čekání u železničního přejezdu a divoké napojení do letenského parku), Korunovační ulicí (do kopce, po dlažbě a v silném provozu) či výraznou oklikou přes Stromovku. A tak cyklisté používali i jiné cesty, kombinující vedení kola nebo nelegální jízdu po chodnících – nejčastěji to bylo přes železniční přejezdy u stanice metra Hradčanská a nebo právě Pelléovou ulicí. Tento stav byl samozřejmě zcela nevyhovující.

Příprava a projekt

Tyto skutečnosti byly sice dlouho známy a Pelléova ulice vytrvale figurovala na prioritních místech v seznamech plánovaných cykloobousměrek. Úprava umožňující průjezd cyklistů Pelléovou ulicí ve směru do centra však byla nutně spojena s významnou přestavbou světelně signalizované křižovatky Špejchar (Milady Horákové x Badeniho x Pelléova),  které mohla proběhnout až v souvislosti s rekonstrukcí povrchů v rámci stavby Městského okruhu – tunelové části Blanka. Cyklistická infrastruktura nebyla původně součástí projektové dokumentace pro komunikace nad Městským okruhem a byla začleňována až dodatečně v posledních fázích projekčních prací. Tento proces začal až v roce 2008 s tím, že se dané mantinely stavebních úprav ještě v některých místech podařilo změnit (jinde však již nikoliv). Díky intenzivní spolupráci Komise Rady hl. m. Prahy pro cyklistickou dopravu se zástupci odborů dopravy Magistrátu hl. m. Prahy a Prahy 6, Policie ČR, projektanty a TSK se nakonec podařilo zajistit funkční řešení cyklistické dopravy především pomocí integračních opatření.

Základní principy řešení cyklistické dopravy v oblasti

  • Umožnit co nejplnohodnotnější integraci cyklistické dopravy do dopravního proudu v rámci plošné dopravní obslužnosti a významných městských os – sdílení dopravního prostoru motorových vozidel a jízdních kol: především ulice Milady Horákové.
  • Doplnit chybějící významnou dopravní severojižní vazbu propojující severní čtvrti (Bubeneč, Dejvice, Podbaba, Sedlec, Suchdol) s centrem města: jižní část Pelléovy ulice.
  • Zajistit co nejlepší „chráněnou“ vazbu pro rekreačně-dopravní průjezd (Letenské sady – obytná zástavba): tramvajová smyčka Špejchar – ulice U Vorlíků.

 

Cykloobousměrka v Pelléově ulici

původní stav
Pelléova

nový stav
Pelléova

z průběhu realizace

 Obrázek bez popisku  Pelléova   Pelléova Pelléova

 

Principy řešení

  • Doplnění chybějící významné dopravní severojižní vazby propojující severní čtvrti (Bubeneč, Dejvice, Podbaba, Sedlec, Suchdol) s centrem města: jižní část Pelléovy ulice.
  • Protisměrný jízdní pruh pro cyklisty v hlavním dopravním prostoru při zklidnění motorové dopravy a zachování městotvorných proporcí historicky založeného uličního profilu (vzrostlé stromořadí v těsné blízkosti vozovky, široké pásy trávníku a chodníky).
  • Ve směru z centra provoz jízdních kol společný s ostatními vozidly v běžném jízdním pruhu.
  • V navazujících komunikacích byly nakonec provedeny pouze nezbytné úpravy řazení a doplnění orientačního směrového značení, prověřované rozsáhlejší zklidňující úpravy budou realizovány až později, pravděpodobně v koordinaci se zprovozňováním Městského okruhu.

 

Průjezd do centra
Pelléovou do centra Pelléovou do centra Pelléovou do centra Pelléovou do centra Pelléovou do centra Pelléovou do centra Pelléovou do centra Pelléovou do centra


Průjezd z centra (některé záběry v protisměru směru do centra)
Pelléovou z centra Pelléovou z centra Pelléovou z centra Pelléovou z centra

 

Technické řešení

  • Protisměrný jízdní pruh pro cyklisty (délka 180 m) ve vozovce se zvětšeným bezpečnostním odstupem, fyzickými oddělovacími prvky na začátku a na konci pruhu (montovaný podélný pás a reflexní plastové sloupky balisety), s bezpečnostní úpravou i za snížené viditelnosti v celé délce pomocí kvalitních dopravních knoflíků (litinové provedení - totožný model používaný na dálničních stavbách).
  • Vodorovné dopravní značení v plastu, červený podkres v celé délce; svislé značení v základní velikosti s výjimkou značení určeného pouze pro cyklisty (ve zmenšeném provedení).
  • Světelné signalizační zařízení (SSZ): samostatné cyklistické návěstidlo na výzvu („základní“ u cyklistické stopčáry a „potvrzovací“ na opačném konci křižovatky), cyklisté jsou detekování samostatnou videodetekcí, poptávkové tlačítko s návodnou dodatkovou tabulkou je pouze zálohou pro zařazení nároku na průjezd.

 

Pelléova - balisety Pelléova Pelléova Pelléova

 

Související opravy a úpravy

  • Celková rekonstrukce profilu ulice Milady Horákové (součást výstavby Městského okruhu), v křižovatce Špejchar asfaltový pás ve stopě průjezdu z Pelléovy ulice..
  • V Pelléově ulici nový živičný pás šířky cca 2,0 m v úsecích, kde byla vozovka ve velmi špatném stavu (trhliny, propady bez odtoku vody apod.) – cca 60% délky.
  • Oprava chodníku na nároží ulice Pelléova x Muchkova.
  • Revitalizace parkovacího místa pro zásobování v přidruženém prostoru vedle cyklistického pruhu.

 

Poznatky po měsíci v provozu

Již první týdny provozu potvrdily, že opatření provedená v Pelléově ulici jsou pro uživatele zásadním přínosem. O tom nejlépe svědčí provoz samotný:

Pelléova - cyklisté v provozu Pelléova - cyklisté v provozu Pelléova - cyklisté v provozu Pelléova - cyklisté v provozu


Dočasné problémy

  • Vcelku běžné protizákonné parkování automobilů na zákazech stání či zastavení - v naprosté většině případů protisměrného míjení jízdních kol a osobních automobilů žádný problém nenastává, optimální bezpečnostní odstup však není dodržen při průjezdu rozměrnějších vozidel.
  • Dvě kontejnerová stání nádob na tříděný odpad stále nebyla přemístěna ze stávajících poloh, kde zhoršují rozhledové poměry.
  • Videodetekce SSZ pro jízdní kola je plně funkční, chybí však propojení s tlačítkem, které by rozsvícením signalizovalo zařazení nároku – proto běžní uživatelé vždy raději zmáčknou tlačítko.

 

Další úpravy v budoucnu

V následujících měsících a letech postupně dojde k dalším úpravám povrchů nad Městským okruhem, v této části především dopravně-organizačního charakteru: bude upraveno řízení SSZ a realizována integrační opatření na jižní straně Hradčanské. V oblastech Prašného mostu a Letenské pláně budou postupně probíhat další stavební úpravy. Zcela definitivní podoba a provoz povrchů v této oblasti nastane až po spuštění Městského okruhu do provozu (předpoklad: 2012/12). Pro průjezd od centra bude významná rekonstrukce povrchu v Badeniho ulici.


Přehled cykloobousměrek

Přehled V14+V19