Městská hromadná doprava

Provoz veřejné dopravy na území Prahy a v jejím okolí zajišťuje 17 dopravců, z nichž nejvýznamnější je Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost. Celý systém Pražské integrované dopravy organizuje společnost ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy). Veškeré aktuální informace o cestování v Praze a jejím okolí najdete na stránkách Dopravního podniku, ROPIDu anebo v kterémkoliv infocentru DPP.

Vyhledání trasy a spojení

Intuitivní vyhledávač spojení nabízí web Dopravního podniku a ROPIDu. Můžete si také vytisknout jízdní řád jakékoli linky přímo z vámi zvolené zastávky (http://portalpid.idos.cz). Pro nalezení optimálního spojení slouží také Interaktivní dopravní mapa MHD (http://praha.planydopravy.cz). Výborným pomocníkem pro cestování MHD je také aplikace Google Maps (např. pro mobilní systémy Android a iOS): sama zjistí vaši polohu a vy jen zadáte cíl trasy. Aplikace doporučí nejvhodnější spojení MHD včetně pěší cesty na nástupní zastávku a cesty z výstupní zastávky.

Cena jízdného – cestování po Praze

Základní přestupní jízdenka pro dospělého stojí 32 Kč a má platnost 90 minut. Na kratší vzdálenosti do 30 minut lze využít jízdenky za 24 Kč. Turistická jízdenka na 24 hodin stojí 110 Kč, na tři dny 310 Kč. Podrobné informace o jednotlivých cenách naleznete v sekci Jízdné na stránkách Dopravního podniku.

Pro pravidelné cestování po městě je cenově nejvýhodnější Lítačka s nahraným kupónem pro dané období (měsíční, čtvrtletní, roční). S nahranou aplikací „Doklad o nároku na zvláštní ceny jízdného“ také dovoluje dětem od 10 do 15 let a seniorům mezi 65 a 70 lety cestovat MHD za předem stanovených podmínek bezplatně. Studenti do 26 let a senioři od 60 let mohou využít některou z nabízených slev na jízdném.

Kde koupit jízdenku

  1. V automatech na výdej jízdenek PID, které naleznete ve všech stanicích metra a ve vybraných zastávkách povrchové dopravy. Kompletní seznam automatů naleznete zde.
  2. V informačních střediscích DPP nebo v trafikách. Seznam infocenter naleznete zde.
  3. Kupte si SMS jízdenku ze svého mobilního telefonu. Na číslo 902 06 napište zprávu podle vámi zvoleného druhu jízdenky - DPT24, DPT32, DPT110 nebo DPT310 - kde číslice znamená cenu: cena za 90 minut přepravy je 32 Kč, za 30 minut jízdy 24 Kč, lze zakoupit i SMS jízdenku jednodenní (110 Kč) nebo třídenní (310 Kč). Následně vám přijde SMS jako potvrzení o zakoupené jízdence. Počítejte ale i cenou za odeslanou textovou zprávou podle tarifu vašeho operátora.
  4. U řidičů autobusů, ale zde s příplatkem. Jednotná cena je 40 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti a seniory.