„Musíme provést především nezbytnou kontrolu drážního tělesa. Vzhledem k vlastnostem a pohybu petřínského kopce provedeme nová přesná geodetická měření jednotlivých prvků trati včetně rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku,“ uvedl Pavel Kejha, vedoucí provozovny Lanové dráhy Petřín. Dodal, že lanovku čeká i kontrola a servis technologického zařízení včetně doplnění maziva, kotvení uvolněných pražců, kontrola a údržba magnetických snímačů na trati a traťových kladek. Dále se budou čistit navíjecí komory, kontrolovat osvětlení tratě a stanic a dojde i na generální úklid dráhy, obou stanic lanovky a vozů.

V roce 2019 využilo lanovku na Petřín 2 230 373 cestujících, což je rekordní počet za celou dobu její existence. V roce 2020 kvůli pandemii covid-19 a protiepidemickým opatřením to bylo o téměř 55 % cestujících méně, celkem 1 014 273. V předloňském roce byl počet téměř stejný, lanovou dráhu Petřín využilo celkem 1 015 490 cestujících. Lanovka na Petřín v loňském roce přepravila celkem 1 707 597 cestujících, což značí nárůst po ukončení všech protipandemických opatřeních a návrat turistů do hlavního města.

Lanová dráha Újezd – Petřín začala veřejnosti sloužit 25. července 1891. Od roku 1920 měla 12letou přestávku. Následně sloužila 33 let do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily. Současná lanovka vozí cestující na Petřín a zpět od roku 1985 a od stejné doby je součástí pražské sítě MHD. Nyní Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s., připravuje projekt její modernizace.

Více informací je k dispozici na stránkách Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s.