Z tratí, které vedou z Prahy do Středočeského kraje, postupně mizí legenda příměstské dopravy – pantografy. Tyto jednotky z konce 60. let minulého století nahrazují už ze čtyř pětin nové CityElefanty. Celkem ČD ve středních Čechách provozují 52 CityElefantů a 14 starých pantografů.

Retro zůstane

Zkvalitňování přepravy je logické, v pražské a středočeské aglomeraci denně přepravíme na 100 tisíc cestujících, uvedl náměstek ČD Antonín Blažek. Neznamená to ale, že od 1. května budou jezdit na trati do Benešova výhradně nové soupravy. Nechali jsem repasovat jeden ze starých „pantografů“, který jezdí v původních barvách jako na začátku 70. let,“ upozornil A. Blažek.

Další v příštím roce

Benešovská trať je poslední páteřní linkou tzv. esek, která spojují hlavní město z významnými místy středních Čech. Díky dobré spolupráci ČD a Středočeského kraje se podařilo o rok uspíšit zavedení nových souprav. Celkově budou jezdit z Prahy do Benešova a zpět čtyři jednotky ve všední den, další dvě se přidají do konce roku a ještě čtyři přibudou do Strančic v příštím roce.

Budou se upravovat tratě

Kvalita cestování, pokud jde o vlaky, je v tuto chvíli velmi dobrá. ČD ale pociťují největší nedostatky na tratích. Není to naše záležitost, tratě má na starosti Správa železničních dopravních cest, ale cestující ve finále vnímají tyto nedostatky jako problém Českých drah, uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Úpravy čekají na trať do Berouna, ale také směrem na Čelákovice a další. I spojení s Kladnem bude upraveno, ale začne se budovat od Kladna směrem na Prahu.