Autobusy končí u stanice metra Ládví a s řízením dopravy pomáhají dispečeři. Zlepšila se i přesnost autobusů. „Po týdnu ostrého provozu se situace stabilizuje a cestující i řidiči si zvykají na nový systém odbavování, který způsoboval v prvních dnech zpožďování některých spojů. V terénu zůstávají i nadále dispečeři ROPID, kteří koordinují především provoz v oblasti zastávky Ládví v přepravních špičkách,“ uvedl radní pro oblasti dopravy Petr Dolínek.

V záloze mají posilu

ROPID sleduje aktuální obsazenost jednotlivých vozidel, například linka 348 do Neratovic vykazuje v odpolední špičce obsazenost dokonce 79 %, linka 369 do Mělníka 60 % a její rychlíková varianta v podobě linky 349 je vytížena z 69 %. Od 13. dubna také drží dopravce ARRIVA PRAHA přímo na místě operativní záložní vozidlo pro případ nutnosti posílení provozu nebo jako náhradu za případný výpadek některého z autobusů.

Dálkaři zmizeli

V rámci úprav dopravy se podařilo vymístit odjezdové stání dálkových autobusů do Ústeckého kraje, takže nyní bude na odjezdové zastávce ve směru z Prahy více prostoru pro odbavující autobusy PID.

Ubude aut, přibude cestujících

Na Ládví zůstávají také informátoři ROPID, kteří pomáhají v době největší odpolední špičky cestujícím s novým způsobem odbavování. „Na základě předchozích zkušeností z jiných integrovaných oblastí očekáváme, že přehlednější linkové vedení i koordinované jízdní řády, včetně rozšíření obsluhy o víkendech a ve večerním období, brzy přinesou ovoce v podobě nových cestujících ve veřejné dopravě. Zároveň předpokládáme úbytek počtu aut, která přijíždějí do Prahy každý den ze středních Čech a parkují pak v Praze, kde se dá,“ uvedl Pavel Procházka, pověřený řízením ROPID.

Dá se ušetřit i tisícovka

Cestující již také mohou využívat výhodné předplatní jízdenky, díky nimž při pravidelném cestování výrazně ušetří. V některých případech se jedná až o tisíc korun. Předplatní jízdenky také výrazně urychlují odbavení při nástupu do autobusu a lidé se nemusejí pokaždé starat, jestli mají dostatek hotovosti.