„Počet cestujících v pražských příměstských vlacích neustále roste. V roce 2015 jsme přepravili 117 tisíc cestujících v pracovní den, letos to bylo už 121 tisíc cestujících. Meziroční nárůst o 3,5 % nás vede k tomu, že je třeba přidat nové spoje a také rychle zajistit další soupravy,“ říká náměstek primátorky hlavního města Prahy Petr Dolínek. „I to je důvod, proč jsme se pustili s Českými drahami do rychlé rekonstrukce patrových vozů, které pomohou v ranní špičce na trati z Prahy do Berouna.“

V době platnosti jízdního řádu 2016/17 ujedou regionální vlaky na území hlavního města Prahy o 5,5 % vlakokilometrů více než v předchozím jízdním řádu – celkem 4 977 997 vlakokilometrů (tj. 13 676 denně). Ve Středočeském kraji vzroste rozsah objednané dopravy o 4,9 % – celkově 15 280 181 vlakokilometrů (tj. 41 979 denně). V Praze a Středočeském kraji bude denně vypraveno průměrně 2 185 regionálních (osobních nebo spěšných) vlaků.

Nejvýznamnější změny v regionální dopravě v Praze a ve Středočeském kraji

  • Více vlaků ve špičkách pracovních dní mezi Prahou a Benešovem, Berounem, Kolínem
  • Více vlaků mezi Nučicemi a Berounem
  • Více vlaků mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou

„Při tvorbě jízdního řádu úzce spolupracujeme s kolegy ze Středočeského kraje,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík. „Chci upozornit hlavně na výrazné posílení linky z Prahy do Kralup nad Vltavou. Jde o linku S4 a vlaky tu budou jezdit nově každých 30 minut i mimo špičky. Vybrané vlaky budou prodlouženy z Kralup až do Nelahozevsi, aby měla Nelahozeves každou hodinu spojení s Prahou.“

Celá řada novinek čeká i na cestující Středočeského kraje. „Nově prodloužíme řadu špičkových vlaků z Řevnic až do Berouna, ze Strančic do Benešova a z Českého Brodu do Kolína. Osobní vlaky, které jezdily z Prahy do Nučic na nádraží, pojedou nově až na nučickou zastávku, která je blíž rodinné zástavbě. Každou hodinu pojedou nově ve špičce vlaky i mezi Nučicemi a Berounem, mimo špičky a o víkendech bude interval dvouhodinový. Dosud tu jezdilo vlaků mnohem méně,“ doplnil středočeský radní pro oblast dopravy František Petrtýl.

Nové nasazení patrových vozů v příměstské dopravě

„Rekonstruovali jsme patrové vozy, budou jezdit o víkendech na Posázavském pacifiku a v pracovní dny ráno se s nimi cestující potkají na lince z Prahy do Berouna,“ říká Alois Kašpar, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah. „Kompletní obnovou prošel interiér vozů, jsou tu nové vakuové toalety, zásuvky i USB dobíječe pro menší elektroniku a jsou to vůbec první železniční vozidla v rámci Pražské integrované dopravy, kde se cestující mohou zdarma připojit cestou k Wi-Fi. Zároveň s tím definitivně skončí provoz starých pantografů na lince z Prahy do Kralup nad Vltavou.“

Od začátku platnosti nového jízdního řádu se objeví první souprava sestavená z rekonstruovaných patrových vozů na ranních spojích mezi Prahou a Berounem a nejpozději do konce ledna vyjede na tuto trasu i druhá souprava. Obě doplní ještě řídící vůz s klimatizací a oddílem první třídy. O víkendech budou vozy nasazeny na nejvytíženější spoje linek S8 z Prahy přes Vrané nad Vltavou do Čerčan. Na páteřní lince S 7 budou vytvářet s řídicím vozem až šestivozové vysoce kapacitní vratné soupravy s nabídkou téměř 700 míst k sezení. To je přibližně o 80 míst k sezení více než dvě spojené jednotky CityElefant.

Modernizované patrové vozy mají rekonstruované a textilem čalouněné sedačky, obnovené obložení stěn, rekonstruované WC a dosazené nové předsuvné dveře snadno ovládané tlačítky a centrálně zavírané a za jízdy blokované. Úplnou novinkou v pražské příměstské dopravě jsou elektrické zásuvky 230 V a konektory USB pro napájení přenosné elektroniky cestujících, např. mobilních telefonů nebo notebooků. Jejich uživatelé budou moci navíc využívat Wi-Fi připojení k internetu. V rámci Pražské integrované dopravy půjde o první vlakové soupravy vybavené službou Wi-Fi s bezplatným připojením k internetu. 

S postupným nasazením modernizovaných patrových vozů bude zároveň docházet k dalšímu omezení provozu starších pantografických jednotek řady 451 známých pod přezdívkou „žabotlama“. Tyto jednotky budou na většině posilových vlaků linky S4 Praha – Kralupy nad Vltavou nahrazeny jednotkami CityElefant. Starší jednotky tak zůstanou v pravidelném provoze už jen na 14 kilometrů dlouhé lince S41 Roztoky u Prahy – Praha-Libeň v pracovní dny a jako záloha pro výpomoc při mimořádných situacích.   

Příloha: