Letos je za první čtvrtletí ve statistikách 26 střetů s tramvají, což je téměř celá čtvrtina z celkového počtu nehod chodců, upozornil ředitel krajské správy Policie ČR Praha Martin Vondrášek. To nelze nechat bez povšimnutí, dodal.

Není cesty zpět II

Střet chodce s tramvají nabyl na aktuálnosti při nedávné změně silničního zákona, kdy byla chodci dána jakási výsada přednosti na přechodu, pokud jde o automobily. Někteří si to vyložili po svém a už nezaznamenali další část zákona, že tramvaj, pokud nejde o řízený přechod, má přednost před chodcem. Proto už loni policie spolu s Dopravním podnikem začala s akcí, která měla varovat chodce a poučit je. Letošní statistika si vynutila opakování. Součástí je Výstavní tramvaj, která v tomto týdnu stojí na konečné ve Stromovce. V týdnu od 16. do 22. května ji najdete na konečné v Řepích.

Dlouhá brzdná dráha

Počet zranění a smrtelných úrazů při střetu s tramvají má na svědomí fakt, že si lidé často neuvědomují, jak dlouhou brzdnou dráhu má tramvaj. Osobní vůz má ve městě brzdnou dráhu kolem 30 metrů, tramvaj kolem 70 metrů, a to v případě, že jde o jeden neobsazený vůz. Souprava s lidmi má brzdnou dráhu mnohem delší, uvedl dopravní ředitel DP Praha Petr Blažek.

Tichá tramvaj nemusí být výhodou

Příčin toho, že se narostl počet střetů chodců s tramvajemi, je více. Nepřímo lze hovořit i o tom, že pokrok může mít i negativní následky, upozornil generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Dvořák. Nové tramvaje jsou tišší, nové zatravněné trasy také pohlcují kromě prachu i hluk. I to může mít vliv na vývoj nehodovosti.“

Chystají se další plakátky

Informační kampaň probíhá ve všech tramvajích, naleznete tam letáky, kde jsou všichni upozorňování, že tramvaj má podle platných pravidel provozu vždy přednost v jízdě, a to i na přechodu pro chodce, kde ostatní (nekolejová) vozidla chodci musí umožnit bezpečné přecházení. Kromě těchto plakátů připravujeme i velké samolepky na tělo tramvají, které budou cestující upozorňovat na toto ustanovení zákona, uvedl Petr Blažek.