■ Nejvýznamnější změnou na železnici bude otevření nové zastávky Praha-Rajská zahrada. Bohužel dojde k omezení osobních vlaků mezi pražským Hlavním nádražím a Smíchovem z důvodu havarijního stavu výtoňského mostu.

Naopak k návratu dříve zrušených vlaků a k posílení provozu dojde na středočeských lokálkách na Rakovnicku v rámci projektu integrace Čtyřmezí.

■ Největší změnou v autobusové dopravě je propojení Středočeského, Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje v oblasti tzv. Čtyřmezí. V rámci toho bude autobusová linka 305 prodloužena až do Karlových Varů, čímž přibude v systému PID 13. tarifní pásmo.

Dále bude nově do systému PID zapojena příbramská MHD, kde budou kromě uznávání jízdních dokladů PID jednotlivé linky přečíslovány, a přejmenována bude část zastávek. Větší změny autobusových linek se odehrají také na území města Kutná Hora nebo v oblasti Hostivice.

Výrazně se rozšíří počet autobusových zastávek na znamení ve Středočeském kraji – celoplošně je zavedou města Čáslav, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora a Slaný. Zastávky už jen na znamení budou také v celém okrese Benešov.

Vybrané autobusové linky na Kladensku, Nymbursku, Příbramsku i v okolí Prahy změní čísla. Na celé řadě autobusových linek dojde k časovým posunům spojů vlivem změny časových poloh vlaků, na které tyto autobusy navazují.

Podrobný popis všech trvalých změn: https://pid.cz/zmena/od-10-prosince-2023-26821-2/

■ Nové jízdní řády jsou zveřejněny na webu www.pid.cz, kde stačí zadat do vyhledávacího políčka na úvodní stránce číslo linky a nově se zobrazí kromě jízdních řádů i všechny související změny, výluky či mimořádnosti k zadané lince. Po jednoduché registraci a přihlášení na webu si lze u jakéhokoli jízdního řádu objednat zasílání všech změn a nových jízdních řádů přímo do e-mailu.