Umístění výtahu v tomto místě bylo podle projektantů jedinou schůdnou možností. Bezbariérový přístup se skládá ze čtyř výtahů, dva vedou do hloubky asi 20 metrů, další dva pak ještě dál až na nástupiště. Do druhého výtahu je možné se dostat přestupní šachtou.

Nejde o finance

V tuto chvíli máme téměř dvě třetiny stanic metra bezbariérových, z 57 je jich už 36 s možností bezbariérového přístupu, upozornil primátor Bohuslav Svoboda. Ve Vídni jsme se poučili, že pokud jde o stavby pro vozíčkáře, nejde o peníze. Přesto cifru uvedu, jde o 185 milionů korun, kterých město nelituje, protože pomohly dobré věci, řekl náměstek primátora Karel Březina.

Další se chystají

Budování bezbariérových stanic především v centru je technicky hodně náročné, přesto se Praha a Dopravní podnik chystají vybudovat v bezbariérové přístupy do stanic Můstek, I. P. Pavlova a Anděl. Předpokládám, že to bude do dvou let, uvedl generální ředitel DP Praha Martin Dvořák.

Bezpečnostní kamera se chystá

Vstup do výtahu už hlídá kamera, ale DP vyjednává zřízení i bezpečnostní kamery napojené na policejní systém. Je to proto, že výtah je v místě, kde by ho mohli ničit vandalové.

Národní je významná

Pro vozíčkáře má bezbariérový vstup do stanice Národní třída velký význam, protože metro B má nejbližší bezbariérový přístup na Florenci a na Smíchovském nádraží. Podle sdružení Asistence žije v Praze na 200 tisíc lidí se zdravotním postižením pohybového ústrojí. Výtahy ale poslouží i maminkám s dětmi a starším lidem.