„Odbavovací centrum připomíná spíše letiště než nádraží a faktem je, že hlavní nádraží už přestalo být tím, za co ho většina Pražanů považovalo – útočištěm bezdomovců,“ upozornil generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

Vybavení pro všechny cestující

České dráhy připravily pro své cestující centrum, které mohou využít i handicapovaní lidé. Kromě bezbariérového vstupu je tu také mluvící jízdní řád pro nevidomé. Nové centrum nabízí hned čtyři typy služeb -  o rychlý nákup vnitrostátních jízdenek, komplexní odbavení, přednostní do vlaků SC a 1. třídy anebo poskytování informací.

Je třeba upozornit, že standardní prodej vnitrostátních jízdenek a místenek bude až do 7. července probíhat na původních pokladnách a přepážkách. Důvodem je zvýšený prodej před prázdninami. Naplno se centrum otevře až 8. července.

Kupte si jízdenku v automatu

V hale nádraží najdete další novinku – automat na jízdenky, který umožňuje platbu pomocí karet Visa, Eurocard a MasterCard či pomocí elektronické peněženky InKarta českých drah.  K těmto automatům se pak přesunou i další na hotové peníze.

Začíná třetí etapa změn

Architektem celé změny nádraží je Patrik Kotas, kterého Pražané znají jako autora nové soupravy metra M1, nové tramvaje 15T a také vizualizací rychlodráhy. „Spolupráci s Gradi Stationi, která nádraží přestavuje, jsem navázal v roce 2001 a od té doby pracuji na třech projektech, kromě hlavního nádraží v Praze také na nádraží v Karlových Varech a Mariánských lázních,“ uvedl Patrik Kotas. Jeho úkolem je především vyrovnat se složitou architekturou nádraží, která se skládá z Fantovy secesní budovy na straně jedné a poměrně zdařile řešené budovy ze 70. let na straně druhé.

„V případě pražského hlavního nádraží jsem neměl příliš mnoho prostoru pro osobní kreativitu, protože tím nejdůležitějším úkolem bylo vnést nové funkce od stávajícího prostoru,“ upozornil Patrik Kotas, jehož originální řešení trati na Barrandov se stalo jakousi turistickou atrakcí. „Respektoval jsem obrovskou historickou hodnotu Fantovy budovy i novější budovy ze 70. let a udělal jsem zásahy, které přijatelným způsobem zachovaly i architekturu 70. let, protože si myslím, že by neměla přijít vniveč,“ upozornil Kotas.

Jaké bude na konci?

Třetí etapa budování nádraží se dotkne jižní části, která je dnes opticky zatlačena do pozadí, a to díky osvětlení, které vytváří v nových částech nádraží příjemnou přátelskou atmosféru.  V dosud nerekonstruované části panuje nálada, která silně připomíná 90. léta, kdy se nádraží stalo místem pro bezdomovce a pražskou galerku.

„Když bych měl nové hlavní nádraží něčemu přirovnat, viděl bych například Stazione Termini v Římě nebo nádraží v Lipsku či ve Frankfurtu nad Mohanem,“ upozornil Patrik Kotas.

Miliardy investic

Italská firma Grandi Stazioni, která v Itálii provozuje 15 nádraží, proinvestuje jen na hlavním nádraží téměř miliardu korun. Práce mají trvat do druhé poloviny příštího roku. Po dokončení prací bude budova pronajata firmě Grandi Stazioni na 30 let, takže by se měly vrátit všechny investice do prostoru vložené.

Nicméně toto nejsou jediné finance, které šly do hlavního nádraží. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) už investovala do prvních čtyř nástupišť a do přístupů a kolejišť 1,6 miliardy korun.

Nádraží jako obchodní centrum

Hlavní nádraží, kterým projde ročně přes 100 tisíc cestujících, se postupně proměňuje v jakési obchodní centrum se všemi možnými službami. Už předloni tu byly otevřeny nové obchody, letos přibylo na 3 000 metrů čtverečních prodejních ploch, takže cestující najde vše, co potřebuje pod jednou střechou.