Vlaková doprava

Praha je nejdůležitějším českým železničním uzlem. Železnice spojuje Prahu nejen s okolními městy a obcemi, ale také pomáhá cestovat Pražanům například z okrajových čtvrtí do centra rychleji než s klasickou MHD. Dálkové trasy vedou do většiny velkých měst České republiky a evropských metropolí.

 

Regionální doprava

V systému Pražské integrované dopravy jsou zahrnuty všechny tratě vycházející z Prahy a platí na nich tarif PID. V současné době zajišťují provoz na železničních linkách v PID dopravci České dráhy a KŽC doprava.

V Praze a okolí je vytvořen tzv. systém linek S. Toto označení se používá pro vlakové spoje příměstských a městských osobních vlaků, spěšných vlaků a vybraných rychlíků (seznam rychlíků).

Díky krátkým a pravidelným intervalům (cca 15–30 minut na hlavních tratích a 30–60 minut v ostatních případech) představují rychlé spojení s okolím hlavního města.

Na linky S jsou nasazovány moderní vlaky CityElefant a Regionova a jejich výhodou je také následné napojení na městskou hromadnou dopravu i možnost cestovat na jízdenky PID.

Dají se využít i při cestování po Praze. Železnice nabízí zajímavou alternativu cestování vůči klasické MHD, kdy je z mnoha míst bezkonkurenčně nejrychlejší, navíc nabízí na hlavních tratích krátký interval, pohodlné klimatizované vlaky, a to vše za běžnou jízdenku pro pražskou MHD.

 

Jízdní řády vlaků

Jízdní řády PID všech vlakových linek S jsou k dostání v tištěné podobě na informačním centru ROPID (ČD Centrum Praha hl. n.), ve všech infocentrech DP Praha a na vybraných obecních úřadech.

Jízdní řády jsou k dispozici také v elektronické podobě. Dopravní spojení hledejte na stránkách http://pid.idos.cz.

 

 

Z nádraží na letiště

Pro rychlé spojení železnice s Letištěm Václava Havla funguje tzv. Airport Express. Autobusy odjíždějí z hlavního nádraží na letiště každou půlhodinu. Více zde: www.cd.cz/vnitrostatni-cestovani/specialni-nabidky/airport-express-na-letiste-praha/-3679/.

 

 

Pražská nádraží

V Praze jsou čtyři nejvýznamnější nádraží – Praha-hlavní nádraží, které odbavuje většinu spojů z města, Masarykovo nádraží a Smíchovské nádraží sloužící převážně k regionální dopravě a nádraží Holešovice, kde má svoji zastávku část mezinárodních i příměstských spojů.

 

Tipy na výlet

 

Pražský motoráček

Nostalgický vlak jezdí v turistické sezoně každý nepracovní den po nejkrásnější pražské železniční trati, zvané Pražský Semmering. Vlaky Pražského motoráčku jsou provozovány v trase Praha-hlavní nádraží–Praha-Smíchov severní nástupiště–Praha-Žvahov–Praha-Jinonice–Praha-Cibulka–Praha-Stodůlky–Praha-Zličín. Ve vlaku je možná přeprava jízdních kol a také je možno během jízdy u vlakového personálu zakoupit základní občerstvení a suvenýry. Ve vlaku Pražského motoráčku platí jízdní doklady Pražské integrované dopravy.

 

Cyklohráček

Výletní vlak pro malé i velké cestovatele, kteří věří, že i cesta může být cíl, a chtějí si vychutnat každý kilometr své výpravy, až už cestují pěšky, na kole nebo vlakem. Vláček, jež je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů především s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií, jezdí od dubna do října. Sveze vás  z pražského hlavního nádraží malebným krajem kolem zříceniny hradu Okoř až do královského města Slaný. Cyklohráček, v němž rovněž platí jízdní doklady Pražské integrované dopravy, během sezóny několikrát zavítá až do Zlonic, kde se nedaleko nádraží nachází železniční muzeum.

 

Výlety nostalgickými vlaky

 Příležitostné jízdy parními vlaky do oblasti dolního Posázaví a okolí hlavního města Prahy.