Vlaková doprava

Praha je nejdůležitějším českým železničním uzlem. Železnice spojuje Prahu nejen s okolními městy a obcemi, ale také pomáhá cestovat Pražanům například z okrajových čtvrtí do centra rychleji než s klasickou MHD. Dálkové trasy vedou do většiny velkých měst České republiky a evropských metropolí.

Regionální doprava

V systému Pražské integrované dopravy jsou zahrnuty všechny tratě vycházející z Prahy a platí na nich tarif PID. Většina regionálních spojů je označena jako Esko (v jízdních řádech mají označení S a dvojciferné číslo) – jsou to osobní a spěšné vlaky na pražských radiálách i některé linky spojující jednotlivé čtvrti kolem městského centra. Díky krátkým a pravidelným intervalům (cca 15–30 minut na hlavních tratích a 30–60 minut v ostatních případech) představují rychlé spojení s okolím hlavního města. Dají se využít i při cestování po Praze. Na linky S jsou nasazovány moderní vlaky CityElefant a Regionova a jejich výhodou je také následné napojení na městskou hromadnou dopravu i možnost cestovat na jízdenky MHD (PID).

Svoji cestu vlakem po hlavním městě můžete naplánovat v interaktivní mapě, o cestování mimo hranice města včetně popisu jednotlivých spojů se více dozvíte zde. Využít můžete také celkovou mapu PID, dopravní spojení hledejte na stránkách http://pid.idos.cz. Vlakový jízdní řád ze své zastávky si můžete vytisknout zde: http://portalpid.idos.cz.

Vnitrostátní doprava

Na jaře 2013 svoje služby nabízejí tři dopravci – České dráhy mají nejhustší síť a jejich vlaky se dostanete na každé fungující nádraží v republice, RegioJet obsluhuje trať na trase Olomouc–Ostrava–Třinec–Žilina (Slovensko), vlaky Leo Express jezdí do Ostravy a zpět.

Vyhledat spojení a zakoupit jízdenku můžete na webu jednotlivých dopravců, v pokladnách na nádraží anebo přímo ve vlaku. Centrální vyhledávač najdete na adrese jizdnirady.idnes.cz/vlaky/spojeni/, užitečná je také on-line tabule s odjezdy a příjezdy vlaků.

Mezinárodní doprava

Praha je místem, kde se protínají tři evropské železniční koridory (Drážďany–Bratislava, Norimberk–Žilina a Berlín–Linec) a nabízí tak bezproblémové spojení s celou Evropou. Na cesty jsou často nasazovány moderní vlakové soupravy kategorií InterCity, EuroCity nebo SuperCity.

Veškeré informace včetně možnosti zakoupení jízdenky nabízejí stránky Vlakem do zahraničí na webu Českých drah.

Pražská nádraží

V Praze jsou čtyři nejvýznamnější nádraží – hlavní nádraží, které odbavuje většinu spojů z města, Masarykovo nádraží a Smíchovské nádraží sloužící převážně k regionální dopravě a nádraží Holešovice, kde má svoji zastávku část mezinárodních i příměstských spojů.

Všechna nádraží jsou napojena na metro trasy B nebo C a v jejich blízkosti se nacházejí také zastávky tramvají a autobusů MHD i stanoviště taxi.

Další významná nádraží jsou Vršovice, kde zastavují vlaky jedoucí směrem na jih, Libeň, které leží na trati na Kolín, a Vysočany ve směru na sever od Prahy. Také zde je dobrá následná dostupnost MHD.

Z nádraží na letiště

Pro rychlé spojení železnice s Letištěm Václava Havla funguje tzv. Airport Express. Autobusy odjíždějí z hlavního nádraží na letiště každou půlhodinu. Více zde: www.cd.cz/vnitrostatni-cestovani/specialni-nabidky/airport-express-na-letiste-praha/-3679/.

Tip na výlet – Pražský motoráček

Nostalgický vlak jezdí v turistické sezoně každý nepracovní den po nejkrásnější pražské železniční trati, zvané Pražský Semmering. Vlaky Pražského motoráčku jsou provozovány v trase Praha-hlavní nádraží–Praha-Smíchov severní nástupiště–Praha-Žvahov–Praha-Jinonice–Praha-Cibulka–Praha-Stodůlky–Praha-Zličín. Ve vlaku je možná přeprava jízdních kol a také je možno během jízdy u vlakového personálu zakoupit základní občerstvení a suvenýry. Ve vlaku Pražského motoráčku platí jízdní doklady Pražské integrované dopravy.

Více informací a jízdní řád zde: www.ropid.cz/cestujeme/prazsky-motoracek-2013__s191x1183.html.