Od 1. září 2014 začnou zastavovat vlaky i na pěti nových vlakových zastávkách v oblasti Rudné a Hostivice (Rudná u Prahy zastávka, Chýně, Jinočany, Hostivice-Sadová a Hostivice-U hřbitova) a v souvislosti s tím se zcela změní jízdní řády na tratích Praha–Rudná u Prahy–Beroun a Praha-Smíchov Na Knížecí–Hostivice–Rudná u Prahy. 

Praha-Podbaba

Nová zastávka se nachází přímo u konečné stanice tramvají na Podbabě, vlaky na ní začnou zastavovat úderem čtvrté hodiny ranní v pátek 29. srpna 2014.

Zastávka vznikla v rámci stavby Optimalizace trati Praha-Bubeneč–Praha-Holešovice. Zatím začne sloužit cestujícím pouze jedno nástupiště, u kterého zastaví vlaky v obou směrech. Již během prosince tohoto roku pak ale získá každý směr nástupiště vlastní. Tím bude v tomto úseku téměř hotova stavba koridoru, dokončovací práce budou pokračovat až do jara 2015. Zastávka za zhruba 30 milionů korun je součástí celkové investice do trati mezi Bubenčí a Holešovicemi. Ta dosáhla částky 931 milionů korun.

V Podbabě tak vznikne dlouho očekávaný přestupní terminál mezi vlaky a pražskou MHD. Cestující, kteří jedou do Prahy vlakem od Kralup nad Vltavou, se dostanou do centra Dejvic a na metro trasy A o 10–15 minut rychleji než dosud, kdy museli přestupovat na nádraží v Bubenči a čekat na autobus l. č. 131.

Oblast Bubenče, kde bylo původní nádraží, bude i nadále obsluhovat autobusová linka č. 131, která jezdí v ranní špičce každé čtyři minuty a odpoledne každých šest minut. Samo nádraží provoz zcela neukončí. Osobní železniční doprava sice utichne, nicméně stanice bude nadále fungovat jako výhybna pro křižování vlaků.

Boom příměstských zastávek pokračuje

Šesticí zastávek však rozvoj příměstské dopravy v okolí Prahy nekončí. Další budou brzy následovat. Ve výstavbě je už například zastávka na pražském Kačerově. Ta umožní přestup na metro z vlaků jedoucích z Dobříše nebo Čerčan. Stát bude zhruba 17 milionů korun a hotova by měla být do konce letošního roku.

Kačerovská zastávka je součástí přípravy takzvaných tangenciálních linek, které by měly spojovat okrajové části Prahy a doplnit síť městské hromadné dopravy. Uvažuje se o zavedení dopravy ve zhuštěném intervalu, který by odpovídal městské dopravě, na tratích z Radotína do Vysočan přes Smíchov a Vršovice, z Hostivaře do Holešovic přes Libeň, z Vysočan do Hostivaře přes Malešice a z Radotína do Běchovic právě přes Kačerov.

V rámci stavby Praha-Hostivař–Praha hl. n., která se bude realizovat v rámci nového rozpočtového období (OPD2), jsou připravovány i zastávky Praha-Zahradní Město a Praha-Eden. Výhledově do tří let by měly zastávky vzniknout v rámci modernizace železničního napojení na čtvrtý tranzitní železniční koridor.

Nová zastávka dále vznikne v rámci pražské železnice i v Běchovicích. Ta by měla stát blíže centru Běchovic, zatímco nynější je na jejich okraji. Náklady na její vybudování jsou odhadovány na zhruba 35 milionů korun. Praha zvažuje také novou zastávku na Rajské zahradě, druhou zastávku potom v Chýni nebo na pražském Výstavišti.