Zastávka se nachází u stejnojmenné stanice metra a staví tu všechny osobní vlaky linek S8 a S80, tedy linek, které jedou z Prahy do Vraného nad Vltavou a dále do Čerčan nebo Dobříše.

Desítky minut k dobru

Z Kačerova do Vraného lze nově dojet vlakem za rekordních 23 minut, na Zbraslav za 16 minut a do Modřan za 10 minut. Jen pro srovnání, autobusová linka 139 jede z Kačerova k modřanskému nádraží 17 minut. Autobusová linka 165 jede ze Zbraslavi (od nádraží) k metru C na Opatov dokonce 41 minut. Ze Zbraslavi na Kačerov to dosud šlo zvládnout autobusy 165 a 139 za 30 minut, to je jednou tak dlouho, než nově potrvá cesta vlakem.

Vlaky bez bariér

Nová železniční zastávka je bezbariérová a naprostá většina vlaků, které na Kačerově zastaví, je uzpůsobená pro přepravu vozíčkářů. Bezbariérová cesta vede z vlakové zastávky do Michelské ulice, přímo na zastávku autobusů Kačerov směr Michle. V tomto směru je tak zajištěn přestup mezi bezbariérovými autobusy a bezbariérovými vlaky. Bohužel zatím na Kačerově není výtah do metra ani do podchodu pod Michelskou ulicí. Výtahy už ale Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje.

Výhoda i pro turisty

„Zastávka pomůže především těm, kteří přijíždí do Prahy vlakem od Vraného nad Vltavou a Zbraslavi a potřebují se dostat do oblasti Jižního Města a Prahy 4. Cestující ušetří díky rychlému přestupu na metro desítky minut,“ uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy. „Na zastávce zastaví 46 vlaků v pracovní dny a 42 o víkendech během turistické sezony. Během ní budou jistě využívat zastávku ve velké míře turisté a výletníci, kteří pojedou právě přes Kačerov linkami známého Posázavského pacifiku do Davle, Petrova, Kamenného Přívozu či Týnce nad Sázavou,“ doplnil Pavel Procházka, pověřený řízením ROPID.

Vlaky jsou stále důležitější

„Otevření nové zastávky na Kačerově umožní obyvatelům i návštěvníkům Prahy ve větší míře používat železnici v rámci integrovaného dopravního systému, což je i náš cíl,“ dodává Jiří Bodenlos, zástupce starosty Prahy 4 pro oblast dopravy. „Jestliže dojde k omezení tranzitní silniční dopravy, ať už osobní nebo nákladní, bude úloha železniční infrastruktury ještě větší.“