Rozšíření spojů

„V Praze vzroste rozsah vlakové dopravy o 1,6 procenta, ve Středočeském kraji dokonce o 2,2 procenta. Mezi nejvýraznější rozšíření počtu spojů patří posílení počtu víkendových spojů Praha - Milovice a prodloužení vlaků linky S9 Strančice- Horní Počernice v odpolední špičce pracovních dnů až do Čelákovic,“ uvedl Alois Kašpar, ředitel Krajského centra osobní dopravy Praha ČD.

Na letiště častěji

České dráhy také posílí Airport express, tedy autobus, který spojuje Letiště Václava Havla s Hlavním nádražím, Masarykovým nádražím a dalšími stanicemi ve městě. Od června do září 2015 bude mít autobus po většinu dne interval 15 minut (dnes 20 až 30 minut) a místo dosavadních 78 spojů pojede spojů 108. Celoročně je zaveden nový spoj na letiště, s odjezdem z Hlavního nádraží v 5:30 hod.

Změna i na Beroun a Mníšek

Změní se i spojení Praha - Beroun. Zrychlené osobní vlaky jsou na základě požadavků obcí nahrazeny zastávkovými spoji. Zkrátí se dosavadní 15minutový interval na 10 minut. Na trati Praha - Vrané - Čerčany (Dobříš) se zkrátí doba dojezdu v úseku Mníšek-  Praha o cca 15 minut.

Přibyly nové zastávky

Významná změna regionální železniční dopravy se týká také tratí 122 a 173, na kterých byly k 1. září 2014 zprovozněny nové zastávky (v Hostivici, Chýni, Rudné a Jinočanech), 14. prosince přibude další - Chýně-jih. Na základě prodloužení pravidelného provozu vlaků v úseku Praha-Smíchov – Hostivice až do Rudné u Prahy dochází k propojení obou zmíněných tratí.

Více bezbariérových a komfortních

Příjemný je i fakt, že podstatná část spojů vyjíždějících z Prahy do středních Čech, tedy vlaky, které jsou součástí Pražské integrované dopravy takzvaná „Eska“ (S), jsou až na výjimky garantované bez bariér a s první třídou. Výrazně je to znát na trati Praha - Benešov. Jediné dvě trati, kde jezdí mimo City Elefantů staré jednotky 451, jsou spoje Praha - Kralupy a městská linka z Libně přes Holešovice do Roztok u Prahy. „Z příštího jízdního řádu staré soupravy zmizí,“ uvedl Alois Kašpar. „Pro milovníky starých vlaků ale musím připomenout, že tyto legendární vozové jednotky zcela nezmizí, protože budeme tyto muzeální kousky nasazovat při nejrůznějších příležitostech, například při traťových výročích,“ dodal A. Kašpar. V jízdním řádu pro rok 2015 je v provozu posledních pět kusů, po dvou na každé trati a jeden tvoří zálohu.

Zvýšení cen jen o koruny

České dráhy se snaží zachovat ceny, ale přece jen na některých tratích dojde k minimálnímu zvýšení. „Patnáctikilometrové jízdné z Lysé nad Labem do Nymburka zůstává na stejné úrovni, tedy na 29 korunách. Jízdné z Prahy do Kolína, 69 kilometrů, se zvyšuje o jednu korunu a na trati například Praha - Cheb, která měří 219 kilometrů, dojde k úpravě o dvě koruny,“ uvedl Michal Štěpán, člen představenstva ČD.