Na přelomu srpna a září 2014 nová vlaková zastávka Praha-Podbaba nebyla ještě zcela dokončena a zastavovaly v ní osobní vlaky.  Od 14. prosince 2014 začala sloužit naplno a nově tu zastavují už i  integrované rychlíky R4 Praha–Kralupy nad Vltavou (–Děčín).

Koridor je hotov

Skončil také výlukový provoz na městské lince, která jezdí z Libně přes Holešovice a Podbabu do Roztok. Vlaky na ní začaly jezdit ve špičce opět každých 30 minut.

„Zastávka začala fungovat v září jen částečně, stále pokračovala stavba koridoru. Vlaky zastavovaly jen u jednoho nástupiště a ještě k tomu je mohly využívat pouze z poloviny,“ říká Pavel Procházka, pověřený řízením ROPID. „Koridor v Podbabě je už ale hotov, zastávka kompletně dokončena a vlaky tak mohou od neděle využívat obě její nástupiště.“

Zastávka Praha-Podbaba leží na hlavní koridorové trati z Prahy do Kralup nad Vltavou a Ústí nad Labem. Zastavují tu všechny osobní vlaky Praha–Kralupy nad Vltavou, osobní vlaky městské linky S41 z Libně přes Holešovice do Roztok, spěšné vlaky z Prahy směrem do Slaného a Loun a nově k nim přibyla také většina integrovaných rychlíků R4 Praha–Děčín.

Platí tarif PID

„Rychlíky a spěšnými vlaky z Podbaby do Kralup je možné cestovat i na jízdní tarif Pražské integrované dopravy, tedy na předplatní kupony nahrané na opencard i na jednotlivé jízdenky Pražské integrované dopravy, které si cestující označí na nástupišti před nástupem do vlaku,“ doplňuje náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Dolínek. „Z Kralup do Dejvic neexistuje rychlejší spojení než rychlíkem do Podbaby a dál tramvají nebo autobusem do Dejvické. Rychlík je z Kralup v Podbabě za bezkonkurenčních 17 minut, což je, jako byste cestovali metrem po Praze z okraje do centra.“

Městská linka opět každých 30 minut

V Podbabě definitivně končí výluky spojené s výstavbou koridoru. Na trať se v pondělí 15. prosince 2014 vracejí v plném provozu také vlaky městské linky S41, které jezdí na trase Praha-Libeň–Praha-Holešovice–Praha-Podbaba–Roztoky u Prahy. Kvůli výlukám jezdila městská linka jen jednou za hodinu, teď se ale vrátila ve špičkách ke standardnímu půlhodinovému intervalu.

Dvě zastávky vzniknou příští rok

V roce 2014 se podařilo v Praze a jejím bezprostředním okolí otevřít osm nových železničních zastávek. Od neděle 14. prosince 2014 začaly cestujícím sloužit nové zastávky Praha-Kačerov a Chýně-jih. Na přelomu září a října začaly fungovat zastávky Praha-Podbaba, Rudná, zastávka, Hostivice, U hřbitova, Hostivice, Sadová, Jinočany a Chýně.

„Ani historici, kteří se věnují železniční dopravě, nepamatují, že by se v posledních desetiletích podařilo postavit tolik nových zastávek v Praze a okolí během jediného roku. Letošek se opravdu extrémně povedl,“ říká Pavel Procházka z ROPID. „Pokud vše půjde, jak má, budou v roce 2015 otevřeny další dvě nové zastávky. Jedna v centru Běchovic a druhá v centru Hlubočep,“ doplňuje P. Procházka.