Změny souvisejí především s výlukami na některých tratích. Na linkách S5 a R5 (Praha–Kladno–Rakovník) začne druhá etapa výluky z důvodu pokračující výstavby tunelového komplexu Blanka. Výluka potrvá do 31. července 2009. Od 1. srpna bude obnoven železniční provoz až na Masarykovo nádraží.

Vznikla nová stanice

Vlaky od Kladna budou většinou ukončeny v provizorní nově vzniklé zastávce Praha-Gymnazijní (na rohu ulic Buštěhradská a Pevnostní v Praze-Dejvicích), odkud lze dál do centra pokračovat buď metrem, nebo tramvajemi. Provizorní zastávka se nachází cca 500 m od západního výstupu ze stanice metra Dejvická. Docházková vzdálenost na metro je zde kratší než ze steré stanice Praha-Dejvice, kde byly vlaky ukončeny v 1. etapě.

Přístupové cesty k nové provizorní zastávce jsou vyznačeny. V platnosti zůstávají zmírňující tarifní opatření jako při 1. etapě výluky (prodloužení platnosti vybraných časových kuponů a možnost cestovat na jízdenky z vlaku vybranými úseky metra a tramvají). Časové polohy vlaků na linkách S5 a R5 zůstávají víceméně nezměněny, přesto budou vydány nové výlukové jízdní řády, které budou k dispozici cestujícím zdarma ve vlacích, v železničních stanicích i ve stanicích metra. Zároveň budou v prvních dnech výluky v terénu informátoři, kteří pomohou cestujícím lépe se zorientovat.

Změny i na berounské trati

Z důvodu zahájení dlouhodobé výluky v úseku Beroun–Plzeň bylo nutné posunout časové polohy vlaků také na lince S7 (Praha–Beroun) a některých navazujících tratích. Konkrétně na lince S7 dochází k časovým posunům v obou směrech cca o 5 minut.

V novém jízdním řádu je sice počet vlaků stejný, ale některé vlaky jsou navíc prodlouženy až do Karlštejna a povedlo se také ještě více zpravidelnit interval v úseku Praha-hlavní nádraží–Řevnice ve špičkách pracovních dnů. Z důvodu této významné změny vydá ROPID ve spolupráci s Českými drahami aktualizovaný kartičkový jízdní řád pro tuto oblast, který bude zdarma k dispozici ve vybraných železničních stanicích.

Kde najít informace

Informační tabule jsou instalovány od čtvrtek 11. června, aby se cestující mohli se změnou seznámit. O změně budou rovněž informováni od neděle 14. června hlášením přímo v prostředcích MHD a v prostorách a vozech metra. Informace lze najít i na webových stránkách Českých drah, Magistrátu hl. m. Prahy – Informační server pražské radnice, ROPID, Dopravního podniku hl. m. Prahy a Metrostavu, a. s. – www.tunelblanka.cz