Městská část Praha-Radotín se v polovině prosince 2008 stane zřejmě nejčastěji vlakem obsluhovanou lokalitou v Česku. V ranní špičce všedního dne pojedou osobní vlaky linky S7 z Radotína do stanic Praha-Smíchov a Praha-hlavní nádraží každých 10 minut, uvedl mluvčí ROPID Filip Drápal.

Posílení dopravy se tak dočkají i obyvatelé sousedních měst Černošice, Dobřichovice a Řevnice, kam vlaky celodenně pojedou každých 30 minut a ve špičce pracovního dne dokonce dvakrát častěji. Pro porovnání: cesta vlakem z Radotína na smíchovské nádraží trvá 10 minut, zatímco městský autobus potřebuje na stejnou vzdálenost o několik minut více, pokud ovšem neuvázne před Barrandovským mostem v častých kolonách.

Do centra Prahy dojede vlak z Radotína za pouhých 15 minut. Pro doplnění – odpoledne v opačném směru budou vlaky jezdit každou čtvrthodinu. Některé vlaky budou v Radotíně končit či začínat.

Dohoda mezi kraji

Zcela nový model dopravy na trati Praha–Beroun připravilo hlavní město Praha, zastoupené organizací ROPID, ve spolupráci se Středočeským krajem a Českými drahami. Od zmíněného posílení vlaků mezi Radotínem a centrem Prahy si slibujeme, že cestující budou více využívat kolejovou dopravu a vyhnou se tak dopravním problémům na strakonické výpadovce, řekl Martin Jareš, vedoucí odboru plánování ROPID.

Do Řevnic také pohodlněji

Posílení dopravy na lince S7 se dotýká i úseku Praha–Řevnice. Zde vlaky pojedou ve špičkách pracovního dne čtyřikrát za hodinu, v ostatních obdobích každých 30 minut. V ranní špičce ve směru do Prahy budou zastavovat všechny osobní vlaky ve všech stanicích a zastávkách.

V odpolední špičce bude každý druhý vlak projíždět zastávky Praha-Velká Chuchle, Černošice-Mokropsy a Všenory. Důvodem tohoto opatření je nutnost na trať s omezenými kapacitními možnostmi vtěsnat osobní vlaky spolu s rychlíky, jejichž počet se rovněž výrazně zvýšil, uvedl Václav Haas, specialista ROPID na železnici. Počet vlaků jedoucích v úseku Řevnice–Beroun zůstane zhruba na stejné úrovni jako dosud.

Cestujte na tramvajenku

Všechny osobní vlaky linky S7 jsou plně zařazeny do Pražské integrované dopravy. Na trati Praha–Beroun lze v osobních vlacích cestovat i s jízdními doklady Pražské integrované dopravy včetně jízdenek pro jednotlivou jízdu. Provoz vlaků bude i nadále zajištěn především staršími pantografovými jednotkami řady 451.

S nasazením moderních jednotek na linku S7 se počítá v souvislosti s dodávkou dalších populárních souprav CityElefant, uvedl Martin Jareš. Je naší snahou co nejrychleji zvýšit nejen kvantitu, ale i kvalitu železniční dopravy na této trati, která je druhou nejzatíženější v rámci Pražské integrované dopravy, doplnil závěrem Tomáš Posavád, který má v organizaci ROPID na starosti sledování kvality cestování.