/zpráva z 5. jednání Rady hl. m. Prahy 6. února 2018/

Harmonogram se týká tříkilometrového úseku Severojižní magistrály mezi Hlávkovým a Nuselským mostem. Dopravní tepna zde protíná hustě obydlené čtvrti centra města a míjí mnoho významných institucí: Národní muzeum, Státní operu či Muzeum hlavního města Prahy. Jedním z cílů změn je tyto instituce lépe propojit a zpřístupnit a zlepšit podmínky pro 100 000 chodců, kteří denně magistrálu přecházejí.

„Nejvíce viditelné úpravy mohou Pražané čekat v okolí náměstí I. P. Pavlova a mezi budovami Národního muzea,” řekla náměstkyně primátorky hl. m. Prahy Petra Kolínská. 

„Upravíme nastavení světelné signalizace tak, aby se zlepšila plynulost automobilové dopravy i komfort pro chodce, kteří magistrálu denně přecházejí,” dodal Petr Dolínek, náměstek primátorky.

Mezi hlavní témata, která je dle harmonogramu vhodné prioritně řešit, patří:

  • nový městský mobiliář (lavičky, odpadkové koše a stojany na kola)
  • nové přechody a nové chodníky
  • orientační systém pro lepší pohyb a orientaci chodců
  • zlepšení pobytové kvality prostranství v okolí I. P. Pavlova

„Na své si přijdou i cyklisté, kteří se do budoucna mohou těšit na lepší značení a bezpečnější přejezdy,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha, a dodal: „Lepší podmínky pro cyklisty mohou být jedním z řešení pro zklidnění magistrály.“

Harmonogram je členěn na jednotlivé úseky, témata, cíle a příklady navržených opatření. Cílem harmonogramu je vybrat prioritní témata, kterým se bude město v nejbližší době věnovat. Vizi proměny Severojižní magistrály loni představila dánská kancelář Gehl Architects.

Více na: www.iprpraha.cz/magistrala