Mottem festivalu je „Architektura pro všechny“, prohlídky jsou totiž určené pro širokou veřejnost včetně rodin s dětmi a osob se zrakovým a sluchovým postižením. Vstup bude zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Seznam všech otevřených budov je zveřejněn na webových stránkách www.openhousepraha.cz.

Výročí narození Jana Kotěry

Letos festival připomene 150. výročí narození významného českého architekta Jana Kotěry. „Mám radost z toho, že se nám do programu podařilo zapojit několik Kotěrových známých pražských staveb. Kromě Laichterova domu na Vinohradech a Trmalovy vily ve Strašnicích tak nově pozveme návštěvníky do Vršovické vodárny v Michli, o jejíž otevření v rámci festivalu Open House Praha jsme řadu let usilovali,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Umělecké prostory a ateliéry

Samostatným tematickým okruhem v programu festivalu budou umělecké prostory a ateliéry. „Návštěvníky můžeme letos pozvat do Umělecké zahrady, ukryté pod Nuselským mostem, která doslova vzkvétá díky neutuchající snaze pár nadšenců o její záchranu. Na Libeňském ostrově se nám podařilo vyjednat zpřístupnění nenápadného ateliéru po sochaři Janu Laudovi s pohnutou minulostí. Malý ateliér, postavený v roce 1930 podle návrhu architekta Otakara Novotného, ustál nařízenou demolici a je dnes sídlem architektonického a designérského studia Olgoj Chorchoj,“ uvádí ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Novinka letošního ročníku: Hotely

V programu zájemci najdou jak dva zástupce tzv. socialistického realismu, tak i příklad kvalitní brutalistní architektury „zlatých 60. let“ a nakonec i jednu porevoluční realizaci. „Od počátku festivalu jsme usilovali o možnost nahlédnout do jejich výjimečných interiérů, ale bohužel bylo vždy velmi obtížné najít takové řešení organizace provozu prohlídek, které by nenarušovalo chod hotelů a spokojenost hostů. Koronavirová epidemie však natolik omezila cestovní ruch, že někteří provozovatelé byli nyní k nabídce zapojení velmi nakloněni,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. V letošním roce se tak návštěvníci budou moci vypravit na prohlídku bývalého Parkhotelu Praha, dnes Mama Shelter Prague, dále Boutique Hotelu Jalta, Vienna House Diplomat Prague hotelu nebo Hotelu International Praha.

Pro osoby se zrakovým a sluchovým postižením

Prohlídky pro osoby se zrakovým postižením se uskuteční v osmi festivalových objektech, např. v kulturním paláci Vzlet ve Vršovicích, ve Vodním díle Štvanice a v Národním zemědělském muzeu. K prohlídkám budou připraveny haptické urbanistické plány a půdorysy budov a jejich okolí, 3D modely některých z budov a popisy tras ke všem zpřístupněným objektům. Na prohlídky není třeba registrace, vstup do všech budov je možný v doprovodu vodicích či asistenčních psů.

Speciální prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka jsou připraveny v pěti objektech, mimo jiné ve Vodním díle Štvanice a ve Vršovické vodárně v Michli. Na tyto prohlídky je třeba se předem registrovat. 

Více informací na stránkách festivalu.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě.