Magistrát hlavního města Prahy otevře letos veřejnosti 28. října, u příležitosti Státního svátku – Dne vzniku samostatného československého státu, dveře Rezidence primátora hlavního města Prahy, budovy Nové radnice a Škodova paláce. V Nové radnici bude kromě prohlídky připraven doprovodný program pražských Domů dětí a mládeže a dalších příspěvkových organizací a městských společností.

 

Tradice současných Dnů otevřených dveří, které umožňují veřejnosti přístup do míst, institucí či budov, kam by se běžně nedostala, vznikla podle dostupných údajů ve druhé polovině 20. století ve Francii. V roce 1963 se v Toulouse konal k 50. výročí zahájení provozu tamního letiště den „Portes ouvertes à Francazal“ a „otevřené dveře“ se postupně rozšířily do dalších měst a zemí. Začátek tradice magistrátních Dnů otevřených dveří se datuje do roku 2001. Tehdy, jako připomenutí dne, kdy začal nový revoluční Magistrát hlavního města Prahy a Ústřední národní výbor úřadovat v budově Nové radnice (10. května 1945), se pro veřejnost otevřely prostory Staroměstské radnice, Clam-Gallasova paláce a Rezidence primátora. Další Dny otevřených dveří následovaly většinou u příležitosti státních svátků, loni se nicméně, vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru, nekonaly.

 

Letos epidemická situace uspořádání Dne otevřených dveří umožňuje a Magistrát hlavního města srdečně zve Pražany i návštěvníky metropole k prohlídce unikátních historických prostor Rezidence primátora hlavního města, Nové radnice a také tzv. Škodových salonků ve Škodově paláci. Zároveň upozorňuje, že je třeba uvnitř budov dodržovat aktuálně platná hygienická opatření včetně povinnosti mít nasazený respirátor a dodržovat rozestupy.
 

Rezidence primátora hl. m. Prahy – prohlídky s průvodcem

Rezidence primátora hl. m. Prahy

Reprezentační prostory pro pražského primátora vznikly v části novostavby Městské knihovny na Mariánském náměstí - v prvním a třetím poschodí v pravé části budovy se samostatným vstupem z podloubí. Stavebně dokončeny byly v roce 1928, zařizování a výzdoba trvala do roku 1930. Prvním primátorem, který rezidenci užíval – oficiálně i zde bydlel – byl JUDr. Karel Baxa. Všichni další primátoři až dosud rezidenci využívali pouze formálně, sloužila a slouží i nyní zejména k protokolárním a reprezentačním účelům. V letech 1994-1995 prošla rezidence primátora generální obnovou, díky níž se podařilo zmodernizovat zázemí, a přitom zachovat jedinečnou uměleckou výzdobu ve stylu pozdní secese a art deco.

Na Den otevřených dveří jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde se nacházejí reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada.

 

Na prohlídku s průvodcem je třeba rezervace času na adrese: https://prague.eu/rezidence-primatora.
Rezervace budou ukončeny do naplnění kapacity, nejpozději 26. října v 16:00 hodin.

 

Mariánské nám. 1, Praha 1 – Staré Město, objekt má bezbariérový přístup

 

Nová radnice – vstup volný

Nová radnice

Budova na Mariánském náměstí postavená v letech 1908-1912 pro finanční orgány města původnímu účelu sloužila až do roku 1945, kdy se poté, co byla v Květnovém povstání poškozena Staroměstská radnice, změnila v oficiální sídlo pražského magistrátu. V současné době jsou zde kanceláře primátora, radních a některých magistrátních odborů, konají se tady zasedání Rady a Zastupitelstva hl. m. Prahy a také příležitostné konference a další veřejné akce.

 

Mariánské nám. 2, Praha 1, bezbariérový přístup je v zadní části budovy z ulice U radnice

Doprovodný program

  • Velký jednací sál s promítáním, vystoupením pěveckého sboru a fotokoutkem
     
  • Prohlídka kanceláře primátora a primátorských salonků s výkladem průvodce
     
  • Stánky a prezentace pražských Domů dětí a mládeže, městských organizací a společností ve vestibulu a přízemí s ukázkami – mimo jiné živou sovou, autodráhou nebo 3D technologiemi

VÍCE

Škodův palác – Škodovy salonky – vstup volný

Škodův palác

Pozdně kubistická budova byla postavena v letech 1924-1929 pro ředitelství plzeňských Škodových závodů podle návrhu architekta Pavla Janáka. Šlo o velkorysé stavební dílo: má 2 podzemní a 7 nadzemních podlaží, zastavená plocha činí cca 5 000 m². Objekt prošel několika přestavbami, mimo jiné v letech 1990-1992 pro společnost ČEZ a naposledy úpravami pro Magistrát hl. m. Prahy, který zde sídlí od roku 2006.

Ve Škodově paláci, který si od té doby veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se pro návštěvníky otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. Jedná se o celkem pět propojených místností zřízených jako reprezentační prostory továrníka Škody, které se přes různé stavební zásahy zachovaly a díky skvělé restaurátorské práci získaly původní lesk a krásu. Ať již jde o dřevěné obložení stropů a stěn s uměleckými řezbářskými detaily nebo lustry, nábytek, tapiserie a další vybavení.

 

Jungmannova 35/29, Praha 1, bezbariérový přístup není možné zajistit

 

Loga partnerů