V rámci oslav Světového dne dárců kostní dřeně se v Zoo Praha budou moci do registru hlásit noví zájemci (Portál hlavního města Prahy)

V rámci oslav Světového dne dárců kostní dřeně se v Zoo Praha budou moci do registru hlásit noví zájemci

Magistrát hl. m. Prahy navazuje na své nedávné aktivity a ve spolupráci se spolkem Alma mater uspořádá v sobotu 18. září 2021 nábor do registru dárců kostní dřeně v areálu Zoo Praha. Lidé se mohou po splnění několika podmínek přihlásit a pomoci tak pacientům s poruchou krvetvorby čekajícím na transplantaci. Hlavní město se do této iniciativy zapojilo kvůli aktuálnímu nedostatku nových dárců kostní dřeně.

 

Na třetí zářijovou sobotu každoročně připadá Světový den dárců kostní dřeně. Letos se k němu Praha připojí náborem nových dobrovolníků do registru dárců kostní dřeně. Ten se uskuteční 18. září od 9:00 do 18:00 hodin u Vzdělávacího centra Zoo Praha.

 

Podmínkou pro přijetí do registru je v první řadě věk od 18 do 35 let, dále dobrý zdravotní stav, neužívat trvale žádné léky (nepočítá se antikoncepce a léky na sezonní alergie), vážit více než 50 kilogramů a být registrován u jakékoli české zdravotní pojišťovny.
 

Pro registraci stačí jen identifikace a formulář

Součástí náboru není žádný zdravotnický úkon, nutné je pouze vyplnit formulář a prokázat se občanským průkazem i kartičkou zdravotní pojišťovny. Následovat bude už jen odběr vzorku, který se provádí stěrem z dutiny ústní.

 

Zápis jednoho dobrovolníka do registru zabere zhruba 15 minut. Na místě bude akreditovaný personál, který předá odebrané vzorky s údaji do laboratoře a následně do databáze Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). Detailní informace jsou k dispozici zde: https://registr.kostnidren.cz/zakladni-informace/.

 

Už začátkem září spustilo hlavní město k této akci kampaň, jejímž hlavním znakem bude barevný pštros, který odkazuje na to, že se nábor bude konat právě v pražské zoo. Cílem je informovat všechny případné zájemce, kteří o přihlášení se do registru dárců kostní dřeně uvažují.

 

Magistrát tímto projektem navazuje na úspěšný nábor, který uspořádal už letos v červnu ve Škodově paláci v Praze 1. Ten se uskutečnil také na podporu nemocné dcery jednoho ze zaměstnanců městské společnosti Operátor ICT. Tehdy se přihlásilo 60 dobrovolníků z řad zaměstnanců úřadu i veřejnosti. Na základě jednání se spolkem Alma mater byla tehdy dohodnuta i nynější spolupráce.
 

V rodinách se najde dárců jen menší část

Každý rok podstoupí v Česku transplantaci kostní dřeně zhruba 270 lidí. Z toho jen 70 dárců kostní dřeně se najde v rámci rodiny. Zbývajících 200 nemocných je tedy odkázáno na vhodného dárce z databáze ČNRDD. Z celkového počtu pacientů s poruchou krvetvorby však každý čtvrtý nemocný svého dárce vůbec nenajde. 

 

V důsledku pandemie navíc došlo v loňském roce k úplnému zákazu hromadných venkovních náborů, což se výrazně projevilo i na počtu nově zapsaných dárců, kteří jsou připraveni zachránit život druhému člověku. Jejich počet klesl na polovinu, když jich do registru vstoupilo pouze 5 275. Snahou nejen hlavního města je nyní tento aktuální stav změnit.


Dejte šanci na život. Děkujeme!