Informace pro Pražany, kteří se dostali kvůli zkrachovalým dodavatelům do režimu tzv. DPI

Mnozí obyvatelé hlavního města ještě nemají dořešenou problematickou situaci s odběrem energií poté, co jejich původní dodavatel zkrachoval a ukončil dodávky. Bez plynu ani elektřiny nezůstali, dodávky jim zajišťují tzv. dodavatelé poslední instance (DPI). Podle zákona jim v rámci režimu DPI budou energie dodávat po 6 měsíců, pro odběratele je však výhodnější, aby si co nejrychleji našli svého stálého dodavatele. 

Maloodběratele na území hlavního města Prahy, kteří odebírali plyn nebo elektřinu od zkrachovalých dodavatelů, převzaly automaticky v režimu DPI společnosti Pražská plynárenská, a.s., a Pražská energetika, a.s. Obě společnosti oslovují tyto své nové odběratele dopisy, v nichž je informují o změnách a podmínkách odběru, včetně výše záloh za energie.

 

Shrnujeme to nejdůležitější, co se týká nové situace a kroků, které je třeba učinit

  • Společnosti nového zákazníka samy kontaktují a zasílají rozpis záloh, které je nutné platit.
  • Je třeba pozastavit platby nefungujícímu původnímu dodavateli. Zrušit trvalý příkaz nebo vyřadit platbu ze SIPO (na nejbližší pobočce České pošty atd.).
  • Vybrat nového dodavatele energií a uzavřít co nejdříve novou standardní smlouvu o dodávkách.
     

nepřeplácejte zbytečně!

Současný růst cen energií má za následek skokový růst energií, zaplatíte tak více než dříve, ale nemusíte mnohonásobně více v DPI režimu. Nejjednodušší cestu k uzavření nové smlouvy většinou nabízí ten dodavatel, který už Vám dodává jako dodavatel poslední instance.

 

Dávejte si pozor na nejrůznější nekalé praktiky obchodníků s energiemi, kteří současnou nepříjemnou situaci zneužívají. Nenechte na sebe tlačit. Než se k něčemu zavážete, vše si nejprve důkladně prostudujte, nebo se poraďte s Vašimi blízkými. Podezřele nízké ceny rozhodně nejsou známkou spolehlivosti daného dodavatele.
 

Základní informace a rady, zejména pro zákazníky, kteří patří ke zranitelným skupinám obyvatel – seniory, osamělé občany, kteří se v této situaci neorientují.

 

Přehled dodavatelů plynu a elektřiny, kteří ukončili dodávky i návod, co je třeba řešit i kam se obrátit o případnou pomoc, nabízí Informační leták.

 

Nejčastější otázky a odpovědi jsou k dispozici na stránkách Energetického regulačního úřadu.