Informace pro Pražany, kteří se dostali kvůli zkrachovalým dodavatelům do režimu tzv. DPI (Portál hlavního města Prahy)

Informace pro Pražany, kteří se dostali kvůli zkrachovalým dodavatelům do režimu tzv. DPI

Mnozí obyvatelé hlavního města ještě nemají dořešenou problematickou situaci s odběrem energií poté, co jejich původní dodavatel zkrachoval a ukončil dodávky. Bez plynu ani elektřiny nezůstali, dodávky jim zajišťují tzv. dodavatelé poslední instance (DPI). Podle zákona jim v rámci režimu DPI budou energie dodávat po 6 měsíců, pro odběratele je však výhodnější, aby si co nejrychleji našli svého stálého dodavatele. 

Maloodběratele na území hlavního města Prahy, kteří odebírali plyn nebo elektřinu od zkrachovalých dodavatelů, převzaly automaticky v režimu DPI společnosti Pražská plynárenská, a.s., a Pražská energetika, a.s. Obě společnosti oslovují tyto své nové odběratele dopisy, v nichž je informují o změnách a podmínkách odběru, včetně výše záloh za energie.

 

Shrnujeme to nejdůležitější, co se týká nové situace a kroků, které je třeba učinit

  • Společnosti nového zákazníka samy kontaktují a zasílají rozpis záloh, které je nutné platit.
  • Je třeba pozastavit platby nefungujícímu původnímu dodavateli. Zrušit trvalý příkaz nebo vyřadit platbu ze SIPO (na nejbližší pobočce České pošty atd.).
  • Vybrat nového dodavatele energií a uzavřít co nejdříve novou standardní smlouvu o dodávkách.
     

nepřeplácejte zbytečně!

Současný růst cen energií má za následek skokový růst energií, zaplatíte tak více než dříve, ale nemusíte mnohonásobně více v DPI režimu. Nejjednodušší cestu k uzavření nové smlouvy většinou nabízí ten dodavatel, který už Vám dodává jako dodavatel poslední instance.

 

Dávejte si pozor na nejrůznější nekalé praktiky obchodníků s energiemi, kteří současnou nepříjemnou situaci zneužívají. Nenechte na sebe tlačit. Než se k něčemu zavážete, vše si nejprve důkladně prostudujte, nebo se poraďte s Vašimi blízkými. Podezřele nízké ceny rozhodně nejsou známkou spolehlivosti daného dodavatele.
 

Základní informace a rady, zejména pro zákazníky, kteří patří ke zranitelným skupinám obyvatel – seniory, osamělé občany, kteří se v této situaci neorientují.

 

Přehled dodavatelů plynu a elektřiny, kteří ukončili dodávky i návod, co je třeba řešit i kam se obrátit o případnou pomoc, nabízí Informační leták.

 

Nejčastější otázky a odpovědi jsou k dispozici na stránkách Energetického regulačního úřadu.