1. Proč se mám nechat očkovat?

Vakcína je způsob, jak se stát imunní vůči COVID-19. Očkování přiměje imunitní systém, aby vytvořil protilátky proti viru. Tyto protilátky Vás pomohou ochránit, pokud budete v budoucnu vystaveni COVID-19. Učí vaše tělo bojovat proti viru dříve, než vám způsobí onemocnění. I když chytit virus může být dalším způsobem, jak získat imunitu, je to nebezpečné. Vystavujete se riziku vážného průběhu onemocnění či úmrtí. Pokud se nakazíte, virus také můžete šířit mezi ostatní. Vakcíny proti COVID-19 vám COVID-19 nemohou způsobit; je to v současnosti nejbezpečnější volba.

Očkování je jedním z nejúčinnějších prostředků k omezení vzniku a šíření nákazy v populaci. V minulosti se díky rozsáhlým očkovacím kampaním podařilo řadu infekčních onemocnění významně potlačit nebo zcela zlikvidovat (např. pravé neštovice, přenosná dětská obrna). To by bylo možné i v případě onemocnění COVID-19. Čím vyšší je procento očkované populace, tím nižší je počet osob, které se mohou nakazit a onemocnění šířit dál.

2. Je onemocnění COVID-19 skutečně tak závažné?

Onemocnění COVID-19 závažné je. Je to v moderní historii první podobná celosvětová nákaza. O onemocnění toho stále moc nevíme, přestože každý den dostáváme nové informace. Data Českého statistického úřadu také potvrzují, že COVID-19 významně zasáhl do statistik celkového počtu úmrtí. Dostupná data z druhé poloviny října zaznamenala 3 569 úmrtí, což je nejvyšší týdenní hodnota za posledních 25 let.

3. Je vakcína bezpečná?

Vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. Vakcíny se testují na desítkách tisíc dobrovolníků, a to pod lékařským dohledem. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost. Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh.

Očkovací látky byly skutečně vyvinuty rychle, ale bylo to dáno především tím, že nebyly dlouhodobé schvalovací, ekonomické a další okolnosti, které výrobu léčivých přípravků včetně vakcín zpomalují. Bylo jasné, že vakcíny jsou potřeba vyrobit co nejdříve. Technologický postup byl striktně zachován, klinické studie probíhaly podobně jako u jiných vakcín. Vakcína na COVID-19 byla standardně otestována.

4. Komu bude očkování nabídnuté nejdřív a proč?

První prioritou je očkovat zejména seniory, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníky, kteří zajišťují krizovou připravenost zdravotního systému.

Obecně bude plošné očkování v ČR probíhat ve dvou fázích. V první fázi - která je rozdělena do dvou dalších fází A a B - budou očkovány rizikové skupiny a zdravotníci. První fáze bude probíhat v lednu a v únoru. Právě během ní se budou očkovat např. klienti a personál domovů pro seniory, zdravotníci v kontaktu s COVID pozitivními pacienty a osoby nad 80 let.

5. Je očkování povinné?

Očkování je dobrovolné, ale člověk, který odmítne, zůstává v neustálém ohrožení, že v případě nakažení se u něj objeví vážné zdravotní problémy. Navíc je do budoucna pravděpodobné, že cesta do zahraničí, vstup do restaurací, kulturních institucí nebo třeba do sportovních zařízení bude umožněn pouze po prokázání se čerstvým negativním testem na koronavirus nebo právě po předložení důkazu o absolvování očkování.

6. Proč populaci raději řízeně nepromořit?

Přirozené proměřování se postupně uskutečňuje. Vzhledem k tomu, že nevíme, jak onemocnění bude u jednotlivců probíhat, je to rizikové z toho pohledu, že může najednou dojít k explozi závažného průběhu onemocnění u velkého množství lidí a nebude kapacita zdravotního systému.

7. Čím se očkuje v ČR?

V Česku se očkuje vakcínou Comirnaty od společnosti Pfizer, která je nejnáročnější z hlediska skladovacích podmínek a navíc se musí podávat ve dvou dávkách. I proto bude v prvních měsících roku 2021 probíhat centralizované očkování vybraných skupin obyvatel v síti očkovacích center. Dále je schválená vakcína společnosti Moderna, která je na skladování a převoz méně náročná. Je možné, že v budoucnu budou schváleny další vakcíny.

8. V čem je složitá přeprava a skladování vakcín?

Vakcíny společnosti Pfizer a Moderna spojuje to, že vyžadují poměrně složité skladování za nízkých teplot, které jsou zapotřebí po celou dobu transportu. Zejména u látky od Pfizeru je to značná komplikace: vyžaduje totiž teplotu sedmdesáti stupňů Celsia pod nulou, a tedy speciální mrazáky, které tak nízké teploty dostatečně dlouho udrží. U Moderny je to „jen“ kolem 18 stupňů pod nulou, což je už dosažitelnější i s běžným vybavením. Po rozmrazení z těchto teplot musí být očkování od Pfizeru do pěti dnů použito; Moderna má i v tomto ohledu výhodu – její vakcína je stabilní v lednici po dobu 30 dní a při běžné pokojové teplotě po dobu 12 hodin.