1. Jak se mám objednat na očkování?

Objednat se na očkování bude možné několika způsoby

  • Online pomocí registračního formuláře na adrese https://registrace.mzcr.cz/
  • Telefonicky na centrální lince 1221
  • Telefonicky na infolince hlavního města Prahy 800 160 166

Dle typu vakcíny proběhne očkování v jednom nebo dvou termínech.

Systém Vám nabídne dle typu vakcíny rezervaci buď na jeden termín, v případě dvou dávek vakcíny na dva termíny - interval mezi nimi bude 21 dní.

2. Může mě do systému očkování přihlásit i někdo jiný, například příbuzný?

Pro očkování je nutné zadat osobní údaje a také číslo mobilního telefonu. Příbuzný s tím pomoci může, stejně tak lidé na krajských linkách, případně na státní lince 1221.

Objednání může provést senior sám, či ho za něj může provést jiná osoba (příbuzný či známý). Pomoci s registrací mohou také na lince hl. m. Prahy 800 160 166.

3. Co když se nebudu moci dostavit na objednaný termín?

Pokud se nebudete moci dostavit na plánovaný termín, je potřeba zavolat na linku 1221 nebo na linku hl. m. Prahy 800 160 166.

4. Kde se budu moci očkovat?

Očkování bude možné na očkovacích místech, která v Praze zřizuje stát. Typicky se bude jednat o státní nemocnice. Praha by v budoucnu také ráda otevřela vlastní očkovací centrum v Městské poliklinice ve Spálené ulici. V budoucnu by mohli očkovat také další lékaři.

5. Mohu se nechat očkovat u sebe doma?

Očkování probíhá v tuto chvíli pouze v očkovacích centrech a v pobytových sociálních službách, pro jejich klienty a personál.

6. Potřebuji před očkováním podstoupit test na COVID-19?

Před podáním vakcíny nepotřebujete test na COVID-19.

7. Co si mám s sebou přinést na očkování?

Seniorům nad osmdesát let stačí pouze občanský průkaz.

8. Jak se mám na očkování připravit?

V termínu očkování nesmíte být v karanténě a mít příznaky akutně probíhající infekce - to se týká i např. pokud máte krátkodobé onemocnění, jako je streptokoková infekce v krku nebo střevní infekce. Naočkujte se, až se budete cítit lépe.

9. Můžu si vybrat očkovací látku?

Ne.

10. Jak bude probíhat samotné očkování?

Před samotným očkováním budete vyšetřeni zdravotníkem, který Vám položí pár otázek týkajících se Vašeho zdravotního stavu a případných alergií.

Očkování se aplikuje do svalu v oblasti ramene.

Po očkování musíte 30 minut počkat v čekárně pro případ, že by se Vám udělalo nevolno.

Pokud se Vám ještě na očkovacím místě udělá nevolno, informujte okamžitě personál.

Za 21 dní je potřeba podstoupit druhou dávku očkování, aby Vaše ochrana byla co nejvyšší.

Než dostanete vakcínu, bude vám řečeno, která to je.

11. Proč musím čekat 30 minut po očkování?

V ojedinělých případech může po podání vakcíny nastat těžší alergická reakce – svědění, vyrážka, otoky, ale i náhlá dušnost nebo pocit na omdlení. Taková reakce nastane během krátké chvíle po očkování, nejčastěji do 15 minut. Právě proto musí očkovaný člověk zůstat bezprostředně po aplikaci v čekárně, kde může lékař případnou reakci rychle zastavit.

12. Dostanu po očkování potvrzení?

Ano, dostanete kartičku s informací o šarži vakcíny a termínem přeočkování.

13. Co mám dělat po očkování? 

V den očkování i následující den je vhodné dodržovat klidový režim.

14. Jaké jsou vedlejší příznaky? Co mám dělat, když se u mě objeví?

Několik možností vysvětlení

  • Po očkování se u Vás může projevit bolest, zarudnutí nebo otok v místě injekce, únava, bolest hlavy, bolest svalů či kloubů a méně často i zvětšení mízních uzlin, nevolnost, třesavka, zvýšená teplota nebo zimnice. Příznaky obvykle do několika dní samy odezní bez nutnosti léčby.
     
  • Tyto reakce jsou však zcela běžné a mohou se vyskytovat i po jiných očkováních. Závažné reakce po očkování jsou velmi vzácné. Je důležité si uvědomit, že tyto dočasné reakce sice mohou být nepříjemné, avšak samotná nemoc COVID-19 může Vaše zdraví významně poškodit a to nejenom případným závažným průběhem, ale i možnými dlouhodobými následky. V případě, že zmíněné příznaky přetrvávají déle jak tři dny, dochází k jejich zhoršení či se projeví jiné příznaky, kontaktujte svého praktického lékaře a informujte ho o své situaci.
     
  • Vedlejší účinky jsou minimální, mezi běžné patří mírná bolestivost v místě vpichu, zarudnutí, u někoho se může objevit zvýšená teplota. Závažné komplikace jsou velmi vzácné. Platí to stejně jako u jiných očkovacích látek.
     
  • Stejně jako kterýkoliv jiný léčivý přípravek, i vakcína proti COVID-19 může u některých osob způsobit nežádoucí účinky. Registrace však mohla být vakcíně udělena pouze proto, že její přínosy spočívající v široké ochraně očkovaných proti onemocnění koronavirem výrazně převyšují riziko možných nežádoucích účinků. Z klinických studií s vakcínou víme, že se některé nežádoucí účinky po očkování objevují velmi často (tj. u několika osob z deseti očkovaných, např. bolest v místě injekce se projevuje u více než 80 % očkovaných). Patří sem bolesti v místě injekce, únava (u více než 60 % očkovaných), bolest hlavy (u více než 50 %), bolest svalů a třesavka (u více než 30 %), bolest kloubů (u více než 20 %), horečka a otok v místě injekce (u více než 10 %). Horečka se vyskytovala častěji po 2. dávce vakcíny. Další nežádoucí účinky se vyskytovaly v klinických studiích s nižší frekvencí – nevolnost a zarudnutí v místě podání injekce u několika osob ze sta očkovaných, zvětšení uzlin, nespavost, bolest v končetině, malátnost a svědění v místě injekce u několika osob z tisíce očkovaných, dočasná obrna obličeje u několika osob z 10 000 očkovaných, ojediněle byly hlášeny případy reakce z přecitlivosti (včetně závažných).

15. Jsem po očkování již chráněn? Mohu se nakazit i když jsem byl očkovaný?

Po první dávce ještě není Vaše ochrana dostatečná a můžete se stále nakazit. Dodržujte proto všechna opatření k zabránění Vaši nákazy (roušky, rozestupy, pravidelné mytí a dezinfekce rukou).

Na druhou dávku očkování se dostavte v den i přesný čas, který Vám byl přidělen.

I po podání obou dávek vakcíny byste měli stále nosit roušku a udržovat si sociální odstup. Vakcína slouží k tomu, aby vás virus nezmohl. Ale zatím nevíme, jestli vám vakcína nezabrání v šíření viru na ostatní.

Měli byste nosit roušky a dodržovat sociální odstup, dokud drtivá většina lidí vakcínu nedostane a nedosáhneme kolektivní imunity.