Takzvaná Rybovka vypráví o zvěstování narození Krista a příchodu pastýřů k jesličkám. Je zasazená do našeho prostředí a pro svou prostotu i radostnou atmosféru byla a stále je srozumitelná a přístupná širokému obecenstvu.

Jan Jakub Ryba ji napsal v roce 1796 a prostřednictvím opisů se velmi rychle rozšířila do všech českých zemí.

Rybovka v metropoli

Krásný zvyk zpívání Rybovky v Praze vznikl v roce 2001 jako komorní setkání pár nadšenců. A stal se natolik oblíbeným, že se tohle známé dílo zpívá hned na několika místech.

Přinášíme vám několik tipů, kde si můžete slavnou Rybovku nejen poslechnout, ale také sami zazpívat a naladit se tak na vánoční čas.

Pražský Hrad

19. prosince zazní v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Rybovu mši zde předvedou žáci, rodiče a učitelé ZUŠ Hostivař a pěvecké sbory Canto Carso, Dvořákův komorní sbor, Jasoň, RadHost a Vocalica, studentky a studenti Akademie umění a kultury pro seniory a hosté z partnerské školy Städtische Musikschule Passau.

Soprán zazpívá Eva Kývalová, alt Lucie Valentová, tenor Václav Barth a bas Martin Vodrážka. Hostivařský komorní orchestr ZUŠ diriguje Pavel Trojan Jr. Začíná se v 19:00 hodin a vstup je volný.

Tradice na Hlavním nádraží

Asi nejzajímavější pražské podání České mše vánoční je to na Hlavním nádraží. „Rybovka na Hlaváku“ je vlastně už taková klasika a letos tu zazní podevatenácté.

Jako každý rok budou vítání všichni, kteří si donesou své hudební nástroje, pulty a noty a svou troškou přispějí k vytvoření té nejkrásnější předvánoční atmosféry. Neváhejte přijít 23. prosince, hraje se a zpívá od 13:00 hodin.

Na Štědrý den

Ani o Štědrém dnu nemusíte být bez své oblíbené Rybovy mše. Její tradiční provedení se bude konat od 16:30 hodin v chrámu Matky Boží před Týnem u Staroměstského náměstí v rámci mše svaté. Kdo chce přijít zpívat, ohlásí se předem dirigentce Miriam Němcové.

Rovněž na Štedrý den si můžete přijít Rybovku poslechnout na Staroměstské náměstí. Pod sváteční večerní oblohou zde zazní od 21:00 hodin v podání smíšeného pěveckého sboru Vox Pragae, orchestru Praga Sinfonietta a sólistů.

Vyšehrad

Předvečer Tří králů můžete strávit s Českou mší vánoční na Vyšehradě. 5. ledna od 16:30 hodin ji pro vás v bazilice sv. Petra a Pavla chystá Břevnovský chrámový sbor. Vstupné dobrovolné.