Lampář oblečený v historické uniformě z konce 19. století vychází z Křížovnického náměstí, od kostela svatého Františka z Assisi. Pomocí lampářské tyče zapůjčené ze sbírek Plynárenského muzea rozsvěcí plynové lucerny nejprve na Křižovnickém náměstí a dál na pravé straně mostu ve směru na Malou Stranu, a poté i na levé straně. Jako poslední rozžehne zbývající plynové lampy na Křižovnickém náměstí. Celkem je na Křižovnickém náměstí a na Karlově mostě 46 plynových luceren.

Rozsvěcení začíná současně s rozsvícením veřejného osvětlení, tj. asi v 16.05 - 16.15 hodin - podle toho, jak se zkracuje den.

V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny roku 1847, ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, poslední plynové lucerny na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici byly v roce 1985 převedeny na elektřinu. V rámci projektu Magistrátu hl. m. Prahy se v roce 2002 plynové lampy, tentokrát na zemní plyn, opět do ulic Prahy vrátily a romantické plynové světlo dnes osvětluje celou historickou Královskou cestu, rušnou turistickou trasu od Prašné brány až na Hradčanské náměstí.