• Studentská právní poradna opět zahájí provoz
  Bezplatná právní poradna zajišťovaná Magistrátem hl. m. Prahy ve spolupráci se studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy bude opět otevřená, a to od 3. října 2022.
 • Praha šetří elektrickou energii, zkracuje dobu nasvícení pražských památek. Opatření přinese městu úsporu v řádu milionů korun ročně
  Na základě požadavku radního hl. m. Prahy pro oblast majetku Jana Chabra a odboru správy majetku Magistrátu hl. m. Prahy došlo od pátku 16. září 2022 k již druhé úpravě doby slavnostního osvětlení většiny významných pražských památek. To nyní začíná zhasínat už ve 21:30 hodin, tedy o hodinu a půl dříve oproti předchozímu stavu.
 • Projekt „Bez graffiti“ bojuje proti vandalismu v Praze už přes rok
  Vrátit posprejované objekty města do původní podoby. To je cílem projektu, který začátkem loňského července spustila Praha spolu se svou městskou společností Technologie hlavního města Prahy (THMP). Pomáhá jim v tom aplikace Bez graffiti, prostřednictvím které zasílají občané podněty na odstranění nejrůznějších tagů a obrázků z městských objektů. Ve svém telefonu ji má staženo přes tisíc uživatelů.
 • Clam-Gallasův palác se otevírá veřejnosti
  28. září bude jedinečná příležitost prohlédnout si jeho zrekonstruované prostory
 • Jaké problémy řeší startupy v Praze? Co očekávají od města?
  Nedostatek kvalifikovaných pracovníků zejména v oblasti IT, umělé inteligence a datové analytiky i potíže se získáváním nových lidí. To jsou dva nejpalčivější problémy, které řeší startupy v Praze. Od hlavního města očekávají, že přiláká více talentů a venture kapitálu ze zahraničí a prosadí u městských firem zájem o inovace v oblasti umělé inteligence. Startupisté by chtěli také více otevřít městské zakázky inovativním firmám, snížit byrokracii a nechat je “dýchat”. Ukázalo to první mapování startupové scény v Praze, které zadala samospráva a zpracovali analytici z Pražského inovačního institutu (Pii).
 • Dítě Česka 2022
  Česká pobočka UNICEF pořádá druhý ročník úspěšné ankety Dítě Česka, ve které hledá výjimečné děti a inspirativní mladé lidi. Pomocí unikátního projektu tak UNICEF poukazuje na současnou mladou generaci v České republice a dává jí vlastní hlas. Nominace je možné podávat do 30. září.
 • Počet obyvatel Prahy dlouhodobě narůstá. Hlavní město láká mladé i cizince
  Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vydal novou studii, která mapuje Populační vývoj a sociální strukturu obyvatel Prahy v kontextu evropských měst. Po poklesu v 90. letech je hlavní město díky dostupnosti pracovních míst a kvalitnímu městskému prostředí stále atraktivnější a počet obyvatel v Praze roste. Populační nárůst však také znamená i vyšší náklady pro město.
 • Hledá se vánoční strom pro Prahu 2022
  Česká metropole opět hledá strom pro největší Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Organizátor trhů, společnost Taiko vyhlásil ve spolupráci se společností Technologie hlavního města Prahy již podvanácté soutěž Hledá se strom. Zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro postavení v samém srdci Prahy. Do dnešního dne přišlo 8 tipů. Fotografie a popis stromů může veřejnost zasílat až do 30. září 2022 na email info@taiko.cz. Vítěz obdrží tradičně symbolickou finanční odměnu.
 • Prague Visitor Pass
  Zažijte s turistickou kartou Prague Visitor Pass komfort neomezeného cestování po celé Praze, včetně dopravy z letiště a zpět. Na cestě za více než 50 zážitky využijte vstupy zdarma nebo výhodné slevy. Navštivte unikátní historické památky, muzea, galerie, využijte komentované prohlídky městem nebo se vydejte na plavbu po Vltavě.
 • Paměť národa zve na Strahov na letní večery s příběhy 20. století
  Na běžně nepřístupné jižní tribuně Strahovského stadionu nabídne Paměť národa od července do září komentované procházky po stadionu i okolí, debaty s pamětníky, letní kino a výstavy. Představí tak nejen svou činnost, která je primárně zaměřena na natáčení příběhů pamětníků, ale zároveň otevře pro veřejnost místo s jedinečnými výhledy na Prahu i pohnutou historií. Vstup je zdarma a první akce se koná už v sobotu 9. července. Celý program na Strahově vyvrcholí na přelomu září a října třídenním Festivalem Paměti národa.
 • Víte, co to jsou kolektory?
  Kolektory jsou podzemní liniové stavby, které slouží k ukládání inženýrských sítí potřebných pro plynulý chod velkoměsta. Najdete v nich například vodovody, teplovody, plynovody, energetické kabely a další...
 • Landscape festival tentokrát s podtitulem Pražská nádraží ne/využitá
  Umělecké instalace, výstavy, happeningy, semináře i odborné debaty. To vše až do 2. října nabídne Landscape festival, který dnes začíná v Praze. Akce zaměřená na souvislosti architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění, se tentokrát bude věnovat nádražní tematice. Vstup na všechny akce festivalu je zdarma.
 • Do Toho!
  Mentoringová platforma DoToho! pro malé a střední podniky je opět otevřená pro všechny, kteří řeší, jakým směrem se vydat, na koho se obrátit nebo si jen chtějí potvrdit svou vizi. S pomocí nejzkušenějších podnikatelů můžete zdarma nastartovat své podnikání, posunout se a rozvíjet svou firmu.
 • Provoz studentské právní poradny bude na léto přerušen
  Bezplatná právní poradna zajišťovaná Magistrátem hl. m. Prahy ve spolupráci se studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy přeruší 31. května 2022 provoz. O jejím opětovném otevření na podzim budeme informovat.
 • Chcete se zapojit do akcí v době českého předsednictví EU? Praha vás může podpořit
  V druhé polovině letošního roku bude Česká republika předsedat Radě EU. Hlavní město Praha bude během těchto šesti měsíců dějištěm řady akcí a cílem delegací z celé Evropy. Chceme tuto vzácnou příležitost využít k tomu, abychom ukázali, jaké priority má hlavní město České republiky.
 • Lékařská pohotovostní služba v Praze
  Od roku 2008 je lékařská pohotovostní služba (LPS) v hlavním městě Praze organizována v jednotném systému, kdy jsou jednotlivá stanoviště LPS soustředěna do stěžejních zdravotnických zařízení. Pro letošní rok je z rozpočtu města na LPS vyhrazena částka 39 milionů korun.
 • IPR spouští novou aplikaci o Pražské památkové rezervaci
  Institut plánování a rozvoje (IPR) zpracoval dle zadání Rady hl. m. Prahy Architektonicko-urbanistickou analýzu Pražské památkové rezervace, díky které bude snazší pečovat o památky v centru města. Výstupy této analýzy – mapová aplikace Historické centrum města a publikace Katalog kritických míst – se stanou základním podkladem pro Územní studii Pražské památkové rezervace. Aplikace je zajímavá i pro širokou veřejnost díky podrobným informacím o všech budovách v historickém centru města.
 • Nové telefonní číslo Pražského kontaktního centra
  Magistrát hl. m. Prahy ode dne 3. listopadu 2021 změnil telefonní číslo Pražského kontaktního centra. Původní číslo 12444 bylo nahrazeno bezplatným číslem 800 100 000.
 • Dětství bez násilí
  Program Dětství bez násilí je bezplatná služba pro děti ohrožené domácím násilím s důrazem na spolupráci s rodinu a také pedagogy. Zajišťuje ji pražské Centrum LOCIKA, které od září nově zprovoznilo platformu www.detstvibeznasili.cz, kde mohou najít okamžitou pomoc a podporu nejen děti a jejich rodiče, ale i učitelé a další profese pracující s dětmi. Od spuštění projektu se na centrum obrátilo několik desítek dětí, a to převážně ve věku 8 až 12 let.