• Newsletter pro pražské podnikatele č. 41
  Hospodářská komora a pražský magistrát přináší pražským podnikatelům další týdenní shrnutí klíčových událostí a aktualit, které se týkají byznysu na území metropole. 
 • DPP a Akademie věd ČR otestují pražskou MHD na covid-19
  Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a Fyzikální ústav Akademie věd ČR (AV ČR) se v těchto dnech dohodly na vzájemné spolupráci, jejímž výsledkem je testování pražské MHD na přítomnost viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19.
 • Novinka od PVK a VŠCHT odhalí koronavirus se 14denním předstihem
  Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou Praha vyvinuly unikátní metodu, která odhalí nákazu koronavirem výrazně dříve než pomocí klinických testů. Nová analytická metoda je založená na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách. Ve většině případů totiž lidé začínají virus vylučovat ve stolici několik dní předtím, než se u  nich nákaza projeví. Nová metoda je navíc zcela nezávislá na ochotě nakažených podstoupit klinické testování, je výrazně levnější a umožňuje sledovat také šíření nových mutací.
 • Vodárenská věž Děvín i čerpací stanice prošly rozsáhlou rekonstrukcí
  Vodárenská věž Děvín, ikonická stavba pražské vodohospodářské infrastruktury na levém břehu Vltavy v místě zvaném Dívčí Hrady, se oblékla do nového kabátu. Stejně jako přilehlá čerpací stanice prošla v posledních dvou letech rozsáhlou rekonstrukcí. Investorem akce za více než sto miliónů korun byla Pražská vodohospodářská společnost, správce pražské vodohospodářské infrastruktury.
 • Nezbytná péče o děti zaměstnanců zajišťujících kritickou infrastrukturu
  Na základě Rozhodnutí primátora hl. m. Prahy o vykonávání nezbytné péče o děti ve věku od 2 do 10 let za nouzového stavu č. 2/2021 mohou určené školy a školská zařízení vykonávat nezbytnou péči o děti ve věku od 2 do 10 let, jejichž zákonní zástupci jsou zahrnuti v seznamu vybraných profesí.
 • Předsudky se šíří tam, kde nejsou fakta: Kampaň proti dezinformacím o cizincích
  informační kampaň „Předsudky se šíří tam, kde nejsou fakta“ Integračního centra Praha o.p.s. má zvýšit informovanost českých občanů o životě cizinců v České republice. Kampaň tak reaguje na stále se zvyšující množství dezinformací, jimiž je mediální a veřejný prostor zaplaven.
 • V roce 2020 Prahu navštívilo pouhých 2,2 milionu návštěvníků. Domácí turismus zaznamenal naopak mírné zvýšení
  V loňském roce turismus v Praze utrpěl obrovské ztráty. Podle údajů Českého statistického úřadu do Prahy přijelo jen 2 178 267 návštěvníků. Cestovní ruch v Praze se tak dostal na pouhých 27 procent roku 2019. Během letních prázdnin však Praha i díky programu V Praze jako doma zaznamenala nárůst počtu domácích turistů, a to o celých 16 procent oproti předcházejícímu roku.
 • Praha si v celosvětovém žebříčku Smart Cities polepšila o 8 příček
  I přes omezení spojená s epidemií covid-19 Praha ani v roce 2020 na poli zavádění inovací do praxe nezahálela. Díky tomu obsadila česká metropole skvělé 39. místo z celkem 174 hodnocených měst v rámci hodnocení CIMI index 2020. Oproti loňskému ročníku si tak Praha polepšila o osm příček a zůstává tak leadrem mezi městy střední a východní Evropy.
 • Sbírka na obnovu chrámu sv. Michaela
  Dne 28. října 2020 postihl chrám sv. archanděla Michaela v zahradě Kinských v Praze rozsáhlý požár. Hlavní město Praha, v jehož majetku se historický chrám nachází, zahájilo dne 4. listopadu 2020 veřejnou sbírku na obnovu vyhořelého chrámu, do níž je možné přispívat na transparentní bankovní účet č. 500089822/0800. Veřejná sbírka je konána na území celé České republiky a bude ukončena dne 4. listopadu 2021.
 • PVK a PVS spouští společný vyjadřovací portál. Výrazně urychlí vyřízení žádostí
  Pražské vodovody a kanalizace (PVK), provozovatel městské vodohospodářské infrastruktury, a její správce, Pražská vodohospodářská společnost (PVS), spustily do ostrého provozu vyjadřovací portál, který umožňuje elektronickou formou podávat žádosti o vyjádření k projektové dokumentaci nebo také k činnostem nad již realizovanými vodovodními a kanalizačními přípojkami.
 • Soutěž pro děti a mládež: Po stopách totalitní minulosti
  Vydejte se na cestu historií. Po stopách totalitní minulosti. Své zážitky zpracujte formou výtvarnou, literární či multimediální a své práce přihlaste do soutěže do 30. dubna 2021. Autoři nejzajímavějších děl budou oceněni a jejich práce představeny na výstavě.
 • Sbírka pro humanitární pomoc Arménům
  Pomoci válkou postiženým obyvatelům Náhorního Karabachu a Arménie je cílem veřejné sbírky, která byla zahájena v těchto dnech.
 • Dětství bez násilí
  Program Dětství bez násilí je bezplatná služba pro děti ohrožené domácím násilím s důrazem na spolupráci s rodinu a také pedagogy. Zajišťuje ji pražské Centrum LOCIKA, které od září nově zprovoznilo platformu www.detstvibeznasili.cz, kde mohou najít okamžitou pomoc a podporu nejen děti a jejich rodiče, ale i učitelé a další profese pracující s dětmi. Od spuštění projektu se na centrum obrátilo několik desítek dětí, a to převážně ve věku 8 až 12 let.
 • Jak nakládat s odpady v mimořádné situaci?
  Ministerstvo životního prostředí připravilo pokyny k nakládání s odpady v době koronavirové pandemie. Zvláštní pozornost je třeba věnovat odpadu v domácnostech, které jsou v povinné karanténě a v domácnostech s potvrzenou nákazou.