• Den otevřených dveří 28. září 2023
  Ve čtvrtek 28. září, v den státního svátku, se tradičně otevírají pro veřejnost běžně nepřístupné prostory některých institucí a objektů. Letos se budou zájemci zdarma podívat například do budov Úřadu vlády ČR a některých ministerstev.
 • Soutěžte o ceny s projektem Kraje pro bezpečný internet
  v oblasti bezpečnosti na internetu a vyhrát hodnotné ceny v podobě X-boxu, dronu, tabletu nebo chytrých hodinek. Projekt Kraje pro bezpečný internet (KPBI) spouští soutěžní kvíz již po desáté v pořadí. Žáci a studenti se mohou do soutěže zapojit až do konce února 2024.
 • Studentská právní poradna opět zahájí provoz
  Bezplatná právní poradna zajišťovaná Magistrátem hl. m. Prahy ve spolupráci se studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy bude opět otevřená, a to od 9. října 2023.
 • Den otevřených dveří Hygienické stanice hlavního města Prahy
  Ve čtvrtek 28. září 2023 od 9:00 do 15:00 hodin pořádá Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) v budově v Rytířské ulici číslo 404/12 v Praze 1, známé pod názvem „Stará rychta“, Den otevřených dveří. Veřejnost bude mít příležitost seznámit se s činností hygienické služby a zároveň přiblížit bohatou historii hlavní budovy, která je spojena s péčí o veřejné zdraví více než 140 let. a
 • Seznamte se s českým znakovým jazykem
  Září je už čtvrtým rokem, kdy nezisková organizace Tichý svět pořádá v České republice osvětovou kampaň na podporu osob se sluchovým postižením nazvanou Deafember. Měsíc září nebyl zvolen náhodně, 23. září se každoročně slaví Mezinárodní den znakového jazyka a v tomto měsíci se již od padesátých let minulého století po celém světě koná Mezinárodní týden neslyšících.
 • Hlavní město zpřístupnilo novou datovou sadu, obsahuje seznam organizací zřizovaných metropolí včetně kontaktních informací
  Pražský magistrát zpřístupnil pro veřejnost novou datovou sadu, která obsahuje seznam organizací hl. m. Prahy. Sada je umístěna v lokálním katalogu otevřených dat na stránkách opendata.praha.eu. Datová sada obsahuje informace ke všem městským organizacím, například název, adresu sídla, jméno ředitele/ředitelky nebo identifikátor datových schránek.
 • Hlasování veřejnosti v soutěži Adapterra Awards
  V soutěži Adapterra Awards, kterou organizuje Nadace Partnerství, se letos do finále dostalo 21 projektů ke zlepšení životního prostředí, mezi nimiž jsou i tři z Prahy. O vítězích v jednotlivých kategoriích bude rozhodovat porota a opět se může zapojit veřejnost v online hlasování pro projekt, který získá Cenu sympatie.
 • Pražská komunitní energetika získává nový impuls – Licence na výrobu elektrické energie v rukou PSOE
  Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE) oslavuje významný milník na své cestě k zajištění udržitelnější energetické budoucnosti pro hlavní město. PSOE právě získalo licenci na výrobu elektrické energie, posilující jeho úlohu v plnění Klimatického plánu města a zvýrazňující jeho roli centrálního aktéra v oblasti obnovitelné komunitní energetiky.
 • Sculpture line 2023
  Mezinárodní festival Sculpture line letos v Praze představuje více než tři desítky instalací ve veřejném prostoru a nabízí Pražanům i návštěvníkům metropole zajímavá setkání se současným sochařstvím.
 • Nabídka jazykových kurzů pro seniory
  Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy v rámci programu na podporu vzdělávání pro seniory připravila široké spektrum jazykových kurzů, které budou od září 2023 poskytovány 1krát týdně zdarma.
 • Hledá se vánoční strom pro Prahu
  Organizátor vánočních trhů v centru Prahy, společnost Taiko, opět vyhlašuje soutěž „Hledá se strom“ o nejkrásnější dominantu Staroměstského náměstí. Tipy na jehličnany, fotografie a popis stromů, může veřejnost zasílat od 15. června 2023 na email info@taiko.cz. Vítěze čeká finanční odměna.
 • Provoz studentské právní poradny bude přerušen
  Bezplatná právní poradna zajišťovaná Magistrátem hl. m. Prahy ve spolupráci se studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy od 1. 6. 2023 dočasně přeruší provoz.
 • Prague Visitor Pass
  Zažijte s turistickou kartou Prague Visitor Pass komfort neomezeného cestování po celé Praze, včetně dopravy z letiště a zpět. Na cestě za více než 60 zážitky využijte vstupy zdarma nebo výhodné slevy. Navštivte unikátní historické památky, muzea, galerie, využijte komentované prohlídky městem nebo se vydejte na plavbu po Vltavě.
 • Pohyb obyvatel v Praze v roce 2022
  Počet obyvatel v hl. m. Praze vzrostl během roku 2022 podle předběžných údajů o 10 714 osob na celkových 1 286 120 obyvatel. Za nárůstem počtu obyvatel stál především přírůstek stěhováním (10 418 osob), který mírně doplnil přirozený přírůstek (296 osob). Praha tak byla jediným krajem s převahou narozených nad zemřelými. V porovnání s rokem 2021 došlo k výraznému meziročnímu poklesu jak přírůstku stěhováním a to o 31, 9 %, tak také přirozeného přírůstku, který byl nižší o 57,5 %. Meziročně poklesl počet narozených (- 13,6 %), i počet zemřelých (- 11,4 %). Oproti roku 2021 výrazně přibylo sňatků (o 20,8 %) a mírně ubylo rozvodů (o 5,5 %).
 • Index kvality života v Česku v roce 2022: Praha opět na druhém místě
  Index kvality života porovnává celkem 206 obcí s rozšířenou působností včetně Prahy na základě veřejně dostupných dat. První příčky pomyslného žebříčku kvality života obsadily stejně jako v loňském roce Říčany a Praha. Hodnocení Prahy je k dispozici zde.
 • Sdílená kola s Lítačkou využilo v loňském roce 34 tisíc lidí
  Kombinaci veřejné dopravy a sdílených kol, kdy je možné si s platným elektronickým předplatním kuponem pro Prahu půjčit sdílené kolo na 15 minut zdarma až dvakrát denně, využilo v roce 2022 celkem 34 tisíc lidí. Celkový počet výpůjček přesáhl 567 tisíc, přičemž 81 % lidí používá tuto službu opakovaně. Ukázalo se, že tato výhodná kombinace má pro cesty po Praze smysl a že lidé používají sdílená kola jako rychlou a výhodnou možnost, jak se dostat do cíle své cesty.
 • Záchranáři se zvířecími pacienty se přesunuli do Ďáblic. Provoz stanice nepřerušen
  Zahájení dlouho očekávané stavby nového zázemí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v Praze 5 - Jinonicích se blíží, a tak se stanice včetně pacientů v těchto dnech přesouvá na své dočasné působiště v Praze 8. Po celou dobu stavby bude stanice fungovat v neveřejné části areálu Zahradnictví Ďáblice v Praze 8, které stejně jako záchranná stanice spadá pod příspěvkovou organizaci Lesy hl. m. Prahy.
 • Lékařská pohotovostní služba v Praze 2023
  Lékařská pohotovostní služba (LPS) v hlavním městě Praze je organizována v jednotném systému, kdy jsou jednotlivá stanoviště LPS umístěna do stěžejních zdravotnických zařízení.
 • Praha šetří elektrickou energii, zkracuje dobu nasvícení pražských památek. Opatření přinese městu úsporu v řádu milionů korun ročně
  Na základě požadavku radního hl. m. Prahy pro oblast majetku Jana Chabra a odboru správy majetku Magistrátu hl. m. Prahy došlo od pátku 16. září 2022 k již druhé úpravě doby slavnostního osvětlení většiny významných pražských památek. To nyní začíná zhasínat už ve 21:30 hodin, tedy o hodinu a půl dříve oproti předchozímu stavu.
 • Víte, co to jsou kolektory?
  Kolektory jsou podzemní liniové stavby, které slouží k ukládání inženýrských sítí potřebných pro plynulý chod velkoměsta. Najdete v nich například vodovody, teplovody, plynovody, energetické kabely a další...