Festival se letos vrací na nádraží, tedy tam, kde se mu podařilo v roce 2014 zahájit odborný diskurz mezi politiky, investory, urbanisty, architekty, designéry, umělci a širokou veřejností. Pořadatelé tentokrát vybrali čtyři lokality procházející kompletní urbanistickou a architektonickou transformací, každou v jiné městské části a v jiném stadiu přerodu. Dopravní brownfieldy: Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovku a Nákladové nádraží Žižkov.

Ve všech lokalitách panuje čilý developerský i aktivistický ruch, a především se nacházejí v módu očekávání, zda i ony budou tím zářným příkladem kvalitního urbanistického rozvoje metropole. Na rozvoji některých panuje shoda, u některých probíhá odborná diskuse a vznikají podkladové studie, některé mají za sebou mezinárodní soutěže jak na celek, tak na dílčí území.

Festival na těchto místech nabídne desítky umělecko-architektonických intervencí a děl renomovaných tvůrců i studentů uměleckých škol a architektury.

„Naším úkolem je popsat současnou situaci prizmatem festivalové akupunktury a nabídnout návštěvníkům náš pohled, a to ve spolupráci s majiteli pozemků či investory, urbanisty, architekty a umělci. A samozřejmě i s politiky jak velké Prahy, tak městských částí, kam daná území spadají. Je to někdy náročný dialog, kterému nenahrává ani postcovidový efekt, ani současná ekonomická situace,“ upozorňují organizátoři festivalu.

Připraven je i bohatý doprovodný program. Těšit se můžete například na tradiční procházky s Josefem Vomáčkou, který vás provede jednotlivými lokalitami. Dozvíte se mnoho zajímavého o jejich průmyslové minulosti, současnosti a budoucnosti.

Vše o festivalu na: www.landscape-festival.cz.